У Казахстані через масові протести по всій країні запровадили режим надзвичайного стану: подробиці (Відео)

Заворушення у Казахстані

Протести, що почалися 2 січня, набирають дедалі більше обертів

Режим надзвичайного стану запровадили на всій території Казахстану, де не вщухають акції протесту. Повідомили і про перших загиблих. Дані суперечливі. Повідомляють щонайменше про одну жертву серед протестувальників, а от загиблих силовиків – 8. І понад 300 поранені. У Казахстані протягом доби блокували інтернет, мобільний зв’язок і телебачення. Зараз зв’язок поступово поновлюється. За останніми даними, протестувальники захопили аеропорт в Алмати. Казахська політична еліта, поки що за неофіційними даними, намагається втекти з країни. На події відреагували в Європейському Союзі. Закликали утриматися від насильства та вирішити ситуацію мирним шляхом. Більше про події в Казахстані дізнавалася журналістка “5 каналу”.

Постріли після команди “вогонь” – таке відео з’явилося в одному з Telegram-каналів, що пильно стежать за подіями у Казахстані. Відео оприлюднили невдовзі після інформації, що поліція у місті Атирау стріляє у протестувальників. За попередніми даними, є не лише поранені, а й загиблі. З’являються і відео опору людей, які нападають на силовиків, і навіть застосовують проти них зброю. Telegram-канали чи не єдине джерело новин із Казахстану. І з’являються вони не часто. Інтернет у країні блокують, так само як більшість каналів телебачення, а також телефонний зв’язок.

Протести, що почалися 2 січня, набирають дедалі більше обертів. За даними очевидців у найбільшому місті, Алмати поліція застосувала роти мітингувальників світлошумові гранати. Але у багатьох містах правоохоронці просто залишають машини і техніку. Або ж відмовляються стріляти і переходять на бік протестувальників. Із черговим відеозверненням виступив і президент Казахстану, Касим-Жомарт Токаєв. Він заявляє, що виконав одну з ключових вимог протестувальників. Кабмін розпущений, а Нурсултан Назарбаєв більше не очолює Раду Безпеки країни. У містах навіть намагаються повалити пам’ятники Єлбаси – Лідера Нації – такий титул має Назарбаєв. Тепер Радбез очолив сам Токаєв і обіцяє діяти жорстко. Протестувальників він звинувачує у заколоті, і переконаний, що люди мають фінансову винагороду за участь у протестах.

“Як глава держави і, з сьогоднішнього дня, голови Ради Безпеки маю намір діяти максимально жорстко. Це питання безпеки наших громадян, які звертаються з численними проханнями до мене захистити їхнє життя та життя сімей. Це питання безпеки нашої держави. Упевнений, що народ мене підтримає”, – зауважив президент Казахстану Касим-Жомарт Токаев.

Але народ продовжує протести і висуває дедалі більше вимог. Відставки Назарбаєва і уряду уже не досить. Так само як і повернення цін на газ до рівня минулого року, з чого і почалися протести. Тепер потрібна повна відставка влади, створення тимчасового уряду і проведення вільних виборів. А також засудження агресії Росії проти України та окупації Криму. Та вихід з усіх союзів із Росією. Ці та інші вимоги також поширюються у Telegram-каналах. Разом із закликами не дозволити Росії втрутитися у внутрішні справи Казахстану. У кількох містах Казахстану палають адміністративні будівлі і торговельні центри. А також будівля державного телеканалу. У столиці, Нур-Султан запровадили надзвичайний стан щонайменше до 19 січня. Очевидці повідомляють, що протестувальники захопили аеропорт. Більшість рейсів там скасовані.

Нонна Стефанова, “5 канал”

Читайте також: Протести в Казахстані: з країни почали тікати чиновники та родичі Назарбаєва