Україна 2021 року скоротила імпорт газу з ЄС у 6 разів – подробиці

Газопровід

“Північний потік-2”: загрози та виклики

Основним експортером газу в нашу країну стала Угорщина

У 2021 році обсяг транспортування природного газу з Європейського Союзу в Україну склав 2,6 млрд куб. м, що в 6 разів менше, ніж у 2020 році. Про це повідомляє прес-служба компанії “Оператор ГТС України”.

Читайте також: Україна могла купувати газ удесятеро дешевше, ніж купує тепер – Порошенко

Імпорт здійснювався переважно (89%) віртуальним реверсом (backhaul). Всього за січень-грудень транспортування газу з ЄС в Україну замовляли 50 трейдерів, з них 25 українських компаній і 25 іноземних. А послугами short-haul і “митний склад” скористалися 29 компаній.

За даними “Оператора ГТС України”, основним експортером газу в нашу країну у 2021 році стала Угорщина. Із Угорщини надійшло понад 1,5 млрд куб.м (-64% в порівнянні з минулим роком). Попри зупинку фізичного транзиту в Угорщину з 1 жовтня 2021 року, зберігся віртуальний імпорт по точці Берег: у жовтні-грудні 2021 року Україна імпортувала з Угорщини 55,6 млн куб. м, а експортувала – 792 млн куб. м.

Імпорт зі Словаччини склав 285,3 млн куб.м (-97%), з Польщі – 78,6 млн куб. м (-95%).

Як повідомляють у компанії “Оператор ГТС України”, водночас Україна також здійснювала експорт газу. Зокрема, до Угорщини надійшло 1,5 млрд куб. м, до Словаччини – 600 млн куб. м, до Польщі – 362 млн куб. м, до Молдови – 67,2 млн куб. м.

Згідно з даними “Укртрансгазу”, закачування в газові сховища припинено з 4 жовтня. Компанія мала намір відновити заповнення ПСГ за умови нормалізації погодних умов, але станом на сьогодні закачування не відновлено.

До початку опалювального сезону 2021–2022 років в підземних газових сховищах України було накопичено 19 млрд куб. м газу.

У НАК “Нафтогаз України” заявляли, що такого запасу вистачить для стабільного проходження країною опалювального сезону, навіть за умови ймовірних додаткових потреб теплових електростанцій, які зіткнулися з проблемою недостатніх запасів вугілля на складах.

У “Нафтогазу” також повідомили, що станом на 2 січня 2022 року запаси природного газу у підземних сховищах України становили 13,54 млрд кубометрів з максимальної ємності 31 млрд куб. м.

Як повідомляв 5.UA, “Нафтогаз” направив скаргу на “Газпром” до Єврокомісії через те, що РФ створює штучний дефіцит газу в Європі.

Як повідомляв 5.UA, 21 грудня 2021 року біржова ціна на газ у Європі вперше перевищила позначку 2000 доларів за тисячу кубометрів.

Нагадаємо, нещодавно державний секретар Ентоні Блінкен оголосив, що США запроваджують нові санкції проти “Північного потоку-2”.

Як повідомляв 5.UA, Британія закликає ЄС бойкотувати “Північний потік-2”.

Довідка. “Північний потік-2” – російський газопровід, збудований в обхід України. Його прокладають дном Балтійського моря з Росії до Німеччини. Єдиним акціонером проєкту є ВАТ “Газпром”. Газопровід проходить в обхід України.

Як повідомляв 5.UA, 27 вересня 2021 року Угорщина та Росія підписали контракт про постачання блакитного палива в обхід України 4,5 млрд кубометрів газу. Офіційний Київ гостро розкритикував за це Будапешт. Там у відповідь назвали це “втручанням у внутрішню енергетичну політику”. І пообіцяли надалі блокувати вступ України до НАТО. Угода передбачає поставку 3,5 млрд кубометрів газу через територію Сербії, а ще мільярд кубометрів – через Австрію. Контракт діятиме 15 років.

1 жовтня Росія почала постачання газу в Угорщину в обхід України.

Нагадаємо, у липні Сполучені Штати та Німеччина опублікували спільну заяву щодо “Північного потоку-2”. У ній зазначили, що якщо Росія спробує використовувати трубу як зброю проти України, Німеччина ініціюватиме запровадження проти Москви нових санкцій.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на “5 канал” у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.