Путінські олігархи, Газпром та відключення від SWIFT: США готують ядерні санкції проти Росії

Американська адміністрація у координації з європейськими союзниками розглядає пакет стримувальних санкцій проти РФ. Їх застосують у разі вторгнення до України.

Про це повідомляє CNN із посиланням на офіційні особи. Санкції, що розглядаються, включають нові дії проти членів найближчого оточення Путіна і російських енергокомпаній, а також один потенційний «ядерний варіант» – відключення Росії від міжнародної платіжної системи SWIFT, використовуваної банками по всьому світу. Офіційні особи заявили, що не поки що не прийнято остаточних рішень про те, чи застосовувати нові санкції і коли, і заявили, що адміністрація Байдена в даний час веде переговори з європейськими партнерами, багато з яких мають тісні економічні відносини з Росією, сподіваючись на координацію дій.

Як розповіли CNN люди, залучені до процесу підготовки санкцій, вони можуть бути націлені на різні сектори економіки, включаючи виробників енергоресурсів та російські банки. Нові санкції також можуть бути застосовані щодо суверенного боргу Росії. Вони також, ймовірно, будуть накладені на провідних російських олігархів, обмежуючи їх можливості подорожувати та потенційно перекриваючи доступ до американських банківських систем та систем кредитних карток.

За словами двох джерел, знайомих із ходом дискусії, офіційні особи також розглядають питання про відключення Росії від міжнародної платіжної системи SWIFT, від якої Росія залишається значною мірою залежною. Але це сприймається як «ядерний» варіант. Навесні Європарламент ухвалив необов’язкову резолюцію, яка закликає до такого кроку у разі вторгнення Росії в Україну, і США обговорювали це з колегами з ЄС.

За словами високопосадовця адміністрації, також ведеться серйозна дискусія про позбавлення російських виробників енергоресурсів доступу до боргових ринків у разі вторгнення. «Ми склали страшенно агресивний пакет», – сказав цей чиновник і попередив Росію, що якщо вона вторгнеться в Україну, США та Європа разом запровадять найгірші економічні санкції, які будь-коли застосовувалися до якоїсь країни, за винятком Ірану та КНДР.

Але є побоювання, що Росія може вжити заходів у відповідь проти будь-якого кроку США або їхніх союзників, включаючи використання енергоресурсів як зброї. “Є побоювання, що Росія спробує у відповідь обмежити постачання”, – сказав CNN високопоставлений американський чиновник.

Президент Джо Байден згадав про можливі санкції минулої п’ятниці, заявивши журналістам, що він «збирає воєдино те, що я вважаю найповнішим і найзначнішим набором ініціатив, щоб дуже і дуже складно пану Путіну йти вперед і робити те, що як люди турбуются, він може зробити». А держсекретар Ентоні Блінкен послався на «високоефективні економічні заходи», які розглядаються для покарання Росії.

Раніше державний секретар США Ентоні Блінкен заявив, що у разі прямої агресії проти України з боку Росії США нададуть рішучу відповідь. Зокрема будуть запроваджені нові жорсткі економічні санкції, які ще ні разу не використовувались.

Також Держсекретар США назвав причину інформаційної кампанії РФ проти України.

У Держдепартаменті США зазначили, що пильно стежать за військовою активністю РФ поблизу кордонів України.

У НАТО констатували збільшення кількості військової техніки Росії біля українських кордонів. Генсек НАТО попередив Росію про тяжкі наслідки для РФ у разі вторгнення в Україну.

Посол України в Німеччині Андрій Мельник заявив, що Росія готує в Україні сценарій «Крим 2.0».

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба зазначив, що потенційна військова операція, яку Росія може здійснити проти України, буде включати великий сегмент військових дій у Чорному морі.

Міністр закордонних справ Великої Британії Елізабет Трасс під час візиту до Естонії застерегла Росію від «стратегічної помилки», маючи на увазі потенційну можливість військового вторгнення в Україну.

Лідер опозиційної «Громадянської платформи», колишній прем’єр Польщі і глава Європейської ради Дональд Туск висловив думку, що безпека Євросоюзу неможлива без демократичної і безпечної України.