“Вельми неприваблива перспектива” для іноземців. Чи бути в Україні множинному громадянству

Частково нова редакція закону "Про громадянство України" полегшує правила отримання українського паспорта, однак у купі з іншими законопроєктами перспектива множинного громадянства таки ускладнюється

Президент Володимир Зеленський вніс до ВР анонсований 1 грудня законопроєкт про множинне громадянство, а разом з ним і ще цілий пакет проєктів. У коментарі Тижню адвокатка, доцентка кафедри міжнародного права Інституту міжнародних відносин КНУ ім. Т. Шевченка Ольга Поєдинок, пояснює, що всі 5 проєктів потрібно розглядати комплексно: № 6368 пропонує нову редакцію Закону "Про громадянство України", № 6369 передбачає встановлення для біпатридів обмежень щодо ряду посад і видів діяльності, № 6370 покликаний не допускати до служби в митних органах осіб із іноземним громадянством, у № 6371 йдеться про внесення змін до Закону "Про судоустрій і статус суддів", яким хочуть обмежити право біпатридів бути суддями, членами Вищої кваліфікаційної комісії суддів, помічниками суддів і присяжними, та законопроєкт № 6372. Він має на меті запровадити адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання чи неподання декларації про іноземне громадянство та кримінальну відповідальність за внесення недостовірних відомостей до декларації.

Серед основних змін щодо втрати паспорта України, адвокатка виокремлює пропозицію виключити з переліку підстав втрати українського паспорта, коли українець добровільно набуває іноземного громадянства. Натомість, на думку президента, до втрати громадянства мало б призводити набуття іноземного громадянства лише в ситуаціях, коли це спричинило загрозу національній безпеці та інтересам України.

"У питанні набуття громадянства спостерігаємо новий підхід, згідно з яким можливість збереження іноземного громадянства ставиться у залежність водночас від двох факторів: від того, до якого зі списків Україна віднесе певну державу та від індивідуальної ситуації особи. Так, наприклад, громадяни держав із переліку держав міграційного ризику повинні протягом двох років з моменту набуття ними громадянства України подати документ про припинення відповідного іноземного громадянства. Низка категорій осіб, зокрема ті, кому небезпечно контактувати з державами своєї громадянської належності, подають "декларацію про відмову від іноземного громадянства та визнання себе лише громадянином України". Причому такий документ може вважатися іноземною державою нікчемним і не мати впливу на іноземне громадянство особи", пояснює Ольга Поєдинок та додає, що в інакших випадках, якщо інше не передбачене міжнародних договором, іноземець подає декларацію, у якій визнає себе лише громадянином України на території України. 

У пояснювальній записці йдеться, що таку декларацію мають подавати іноземці, які: отримують статус біженця чи притулок в Україні, проходять контрактну службу в ЗСУ чи Нацгвардії, які є громадянами держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, є громадянами держави, законодавство якої передбачає автоматичне припинення особами громадянства (підданства) цієї держави, мають визначні заслуги перед Україною.

Читайте також: Задеклароване громадянство: до держслужбовців з’явились нові вимоги

На думку адвокатки, нова редакція Закону "Про громадянство України" є спробою лібералізувати законодавство щодо множинного громадянства через ширше коло ситуацій, коли людина таки може залишити паспорт іншої країни. "Утім, інші законопроєкти, що входять до цього президентського пакету, роблять наявність двох чи більшої кількості громадянств вельми непривабливою перспективою. Я не проти розширення кола українських громадян за рахунок громадян іноземних держав, які мають українське походження. Утім, окрім паспортів, їм цікаві й можливості, що випливають із громадянства України, а в разі збереження іноземного громадянства вони є вельми обмеженими", – резюмувала Ольга Поєдинок.

У той же час адвокат та керівник громадської приймальні УГСПЛ Олег Левицький сказав Тижню, якщо у проєктах закладається перспектива множинного громадянства для діаспори ЄС, США та Канади, то руйнується державний підхід до цього питання: "Я б не став робити винятків у законопроєкті щодо множинного громадянства, який є по суті запереченням можливості набуття другого громадянства українцям".  Однак, на думку адвоката, проєкт про громадянство буде прийматись в атмосфері певного протистояння і слід очікувати чимало правок, тож поки невідомо, що буде проголосовано та прийнято до закону.

Нагадаємо, 1 грудня під час виступу у ВР із щорічним посланням про внутрішнє та зовнішнє становище країни, Володимир Зеленський заявив, що внесе на розгляд законопроєкт про множинне громадянство, аби українці закордоном почувалися не діаспорою, а людьми українського громадянства та зазначив, що це особливо на часі для громадян США, ЄС та Канади українського походження. Натомість у пояснювальній записці до законопроєкту № 6368 не йдеться про кардинальні зміни до чинного законодавства для громадян цих країн, а лише змінюються деякі правила втрати та набуття громадянства України в цілому.