Економічний паспорт українця – що це, як працюватиме та чому економісти вважають цю ідею суперечливою (Відео)

Володимир Зеленський

Президент обіцяє, що кожна українська дитина отримає близько 15 тисяч доларів

Від олігархів – малюкам. Володимир Зеленський обіцяє близько 15-ти тисяч доларів на кожну українську дитину. Щоправда, видадуть їх не одразу, а лише після повноліття. І використати ці гроші можна буде на навчання в університеті. Ідею гарант назвав економічним паспортом українця. Економісти тепер сперечаються, чи можна цю модель втілити в життя в українській економіці. Подробиці знають журналісти “5 каналу”.

Данило та Іван разом із мамою бадьоро чимчикують до садочка. Прокинутися вдосвіта для двійнят не проблема. Головне – у дорогу не забути улюблені іграшки. Пані Інна про майбутню університетську освіту своїх синів думає заздалегідь. Гроші на навчання трирічних дітей відкладає на спеціальні рахунки. 

“Через 15 років у мене постане питання їхнього навчання. І я б мала викласти пристойну суму, щоб дати обом навчатися. У двох страхових компаніях я оформила договори і почала відкладати кошти щороку. У мене щомісяця списується з моєї картки і на одну, і на іншу дитину. Щороку ці виплати будуть індексуватися, вони не будуть знецінені”, – каже мати двійні Інна Іваненко. 

10-15 тисяч доларів до повноліття обіцяє українським дітям президентська команда. Там задумали: гроші з видобутку нафти, газу та руди віддати молодому поколінню. 

“Кошти – плата за використання наших надр – буде накопичуватися на особистих рахунках дітей громадян України. Після досягнення повноліття діти зможуть використовувати ці накопичення для отримання освіти або покупки власного житла. Завдяки цим двом законам, нарешті, наші олігархи стануть справжніми інвесторами в майбутнє наших дітей”, – заявив президент Володимир Зеленський.

Такі інвестиції якщо і дістануться, то не всім дітям, поточнили у президентській команді. Додали, розраховувати на гроші можуть ті малюки, які народилися після 2019-го року. 

“У нас народжується близько 300 тисяч дітей на рік. Не виключаю, що відрахування будуть не тільки від ренти, а й від інших платежів. Наприклад, від приватизації, імпортного ПДВ”, – пояснює голова податкового комітету ВРУ Данило Гетманцев.

“Поки що це лише обіцянка і я б покладалася на власні сили і власні ресурси, і на власне планування свої фінансових інвестицій. Державі поки що вірити я б не хотіла і я цього не роблю”, – розповідає мати двійні Інна Іваненко.

Яким чином працюватиме цей  “економічний паспорт українця” – Офіс президента має прописати в законопроєкті. 

“Це безглуздо! Так це не працює. Це може працювати лише у країнах, де є надлишок доходів, пов’язаних із цією природьою рентою. З тим розрахунком, що у вас є рента, яку ви можете не витрачати на поточні видатки, не роздавати людям, а можете формувати фонд добробуту і вже питання, куди ви вкладаєте ці кошти”, – пояснює економіст Борис Кушнірук. 

А от український бюджет зайвих коштів не має. Наприклад, на наступний рік країні бракує майже 190 мільярдів гривень. Ці гроші вона буде змушена позичити. 

“Це така далека перспектива, у нашій країні все дуже часто змінюється, це є серйозним ризиком того, що ця ідея просто ніяк не буде реалізована. І років через 10 ці гроші можуть просто згоріти. Тому я дуже скептично ставлюся до такої дуже далекої перспективи”, – каже директор Інституту соціально-економічної трансформації Ілля Несxодовський. 

Ідея створення таких фондів не нова. Вони вже не один десяток років працюють у деяких країнах. Передовсім у тих державах, які мають великі запаси нафти чи газу. Як, наприклад, Норвегія. Але скандинавська країна гроші з Фонду національного добробуту витрачає вкрай рідко. Скільки їх накопичила, можна побачити в онлайн-режимі на спеціальному сайті. Йдеться вже про понад один трильйон доларів. 

“Вони будуть використовуватися наступними поколіннями. Наприклад, криза 2008 року Норвегії дуже не торкнулася. Тому що використовували трохи грошей з цього фонду. Цей фонд можна використовувати максимум на 3%. Є спеціальний закон, який регулює використання грошей. Просто так хтось не може прийти до влади і використовувати ці гроші”, – пояснює керівниця української діаспори Сxідної Норвегії Тетяна Бондаренко. 

Схожі фонди ще минулого століття створили кілька близькосхідних країнах. Як-от Об’єднані Арабські Емірати, Саудівська Аравія чи Катар. 

Фонд майбутніх поколінь в Україні вже хотіли створити. Ще 2011-го. Це був куций законопроект на два аркуші. Лише 5 статей. Автор – Микола Азаров. Але, вочевидь, тодішньому прем’єру не вельми давалася не лише українська мова, а й економіка. Бо документ забракували як фінансово неграмотний.

Понад 10 мільярдів гривень хотіли перенаправити не на освіту молоді, а до Пенсійного фонду. Аби таким чином перекрити нестачу грошей у майбутньому. Однак як розрахували таку суму – азарівський кабмін не пояснив. Висновок Головного науково-експертного управління: цей документ законом стати не може. Кілька місяців ці аркуші пролежали у Верховній Раді. За них так остаточно і не голосували. 

Сергій Барбу, Іван Лємєхов, “5 канал”

Як повідомляв 5.UA, під час свого виступу в Раді Володимир Зеленський заявив, що до 10 грудня внесе до Верховної Ради законопроєкт щодо створення нового документа.