Фінансові результати українських підприємств: прибуток зріс до 702 млрд

Економіка країни продовжує відновлюватися попри низку негативних факторів, які обумовлюють вибірковість зростання  виробництва.  У низці секторів відновлення дещо стримали запровадження карантинних обмежень у квітні, а також холодніша дощова погода у травні-червні цього року. Тому у розрізі видів діяльності в II кварталі динаміка економічного відновлення була різноспрямованою.

Збільшення фінансування капітальних видатків бюджету, зокрема на дорожнє господарство, сприяло пожвавленню будівництва, а фінансування освіти та медицини, у тому числі на тлі подальшої боротьби з пандемією – підтримало ці види діяльності. Сталий споживчий попит і низька база порівняння зумовили високі темпи зростання виробництво доданої вартості торгівлі, транспорту та секторів послуг. Це позначилося на фінансових результатах середніх та великих підприємств. Прибуток за 9 місяців поточного року становив 702,0 млрд грн, або 170,5% проти січня-вересня 2020 року.

Про це повідомляє Держстат. Погодні умови позначилися на готельно-ресторанному бізнесі та послугах туризму, оренди та прокату. Крім того, поширення дистанційного формату роботи й оптимізація витрат бізнесу на оренду стримували відновлення у сфері операцій з нерухомим майном. Тож, попри доволі високі темпи зростання в річному вимірі, більшість секторів послуг ще не відновилася до рівня 2019 року, що обумовило збитки деяких середніх та великих підприємств.

Отже, якими є фінансові результати діяльності великих та середніх підприємств упродовж дев’яти місяців поточного року, нижче у наших матеріалах.

Фінансові результати діяльності великих та середніх підприємств за січень-вересень 2021 року

У III кварталі 2021 року тривало відновлення в низці промислових видів діяльності, зокрема машинобудуванні, нафтопереробці та будівництві. Високими темпами тривало зростання обсягів роздрібної торгівлі, а також фінансова сфера через зростання комісійних доходів банків.

Унаслідок нарощування житлового будівництва та пожвавлення на ринку оренди тривало зростання у сфері операцій із нерухомим майном. Певний вплив мала і лібералізація ринку землі. Активно відновлювалися і сектори послуг унаслідок пом’якшення обмежень на роботу «контактних» видів діяльності, зокрема пасажирського транспорту, спорту, культури та відпочинку. Завдяки поступовому відкриттю кордонів для українців та поширенню вакцинації збільшилися обсяги авіаперевезень і туризм.

Всі перелічені фактори відновлення дали поштовх до розширення діяльності українських підприємств. За січень-вересень 2021 року фінансовий результат до оподаткування великих та середніх підприємств становив 587,0 млрд грн прибутку.

Про це повідомив Держстат.   Варто зазначити, торік у підсумку січня-вересня підприємства показали фінансовий результат у розмірі – 93,3 млрд грн.

Рисунок 1 – Темпи зростання (зниження) прибутку та збитків, % р/р

Джерело: ДССУ.

Прибуток великих та середніх підприємств становив 702,0 млрд грн, або 170,5% у порівнянні із січнем-вереснем 2020 року, йдеться у повідомленні відомства.

Проте збитків допущено на суму 115,0 млрд грн, або 36,1%.  Частка збиткових підприємств за січень — вересень 2021 року становила 22,9%. Торік частка таких підприємств була більшою майже на 12% (у підсумку січня-вересня – 34,8%).

Таблиця 1 – Фінансові результати до оподаткування великих та середніх підприємств за видами економічної діяльності за січень-вересень 2021 року

 

Джерело: ДССУ.

Зростання випуску промислової продукції відбилося в статистичних даних на тлі продовження дії факторів високої кон’юнктури на зовнішніх ринках та поступового відновлення попиту на окрему продукцію на внутрішньому ринку. Зростання зовнішнього та внутрішнього попиту відповідно позначилося на фінансових результатах підприємств промислового сектору (табл. 2).

Таблиця 2 – Фінансові результати до оподаткування великих та середніх підприємств за видами економічної діяльності промисловості за січень-вересень 2021 року

 

Джерело: ДССУ.

Нагадаємо, у жовтні 2021 року, згідно з повідомленням Держстату, сезонно скоригований (проти показників  вересня 2021 року) індекс випуску промислової продукції зріс й становив – 101,9% м/м. З коригуванням на ефект календарних днів зростання становить –  2,2%. У порівнянні з вереснем 2021 року нескоригований показник зріс на 7,8%, а сезонно скоригований – на 1,9%.

Прогноз економічного відновлення та факторів пливу на фінансові результати підприємств

Утім, через невтішний розвиток епідемічної ситуації впровадження карантину «червоних зон», який триває й продовжиться близько місяця протягом IV кварталу 2021 року, економіка уповільниться. Це зробить додатковий негативний внесок у зростання річного реального ВВП у розмірі 0.2 в.п., зазначають аналітики Нацбанку. У цілому вплив карантинних обмежень на річний ВВП 2021 року оцінено в -0.8 в.п.

Рекордні ціни на природний газ зумовлюватимуть скорочення обсягів випуску продукції, або зниження фінансових результатів підприємств внаслідок підвищення собівартості виробництва, і відповідно нижчі витрати на інвестиції та зарплати. Суттєве зростання цін негативно позначиться насамперед на хімічній промисловості, а також на таких газомістких галузях як виробництво скла, плитки, вогнетривких виробів. Крім того, це спричинить необхідність додаткового імпорту добрив.

Також економічне зростання стримуватимуть вторинні ефекти від підвищення ціни палива та інших енергоресурсів. Критично низькі запаси вугілля призведуть до стрімкого нарощування його імпорту. Загальний від’ємний вплив «енергетичної кризи» на ВВП у 2021 році оцінено в 0.1 в.п., утім основний ефект розміром 0.4 в.п. матеріалізується вже у 2022 році.

В підсумку варто зазначити, з урахуванням карантинних обмежень, підвищення цін на енергоресурси та повільнішого, ніж раніше очікувалося, відновлення у першому півріччі, Нацбанк погіршив прогноз зростання економіки України у 2021 році з 3.8% до 3.1%. Несприятлива ситуація на ринку енергоносіїв разом із наслідками логістичних проблем у світі обмежуватимуть випуск української промисловості та стримуватимуть темпи відновлення економіки й у 2022 році.

 

загрузка…