В’язень чотирьох фашистських концтаборів і видатний науковець: у Харкові попрощалися з Ігорем Малицьким (Відео)

Ігор Малицький

Ігор Федорович мріяв відсвяткувати сторіччя

Над ним ставив досліди нацистський “ангел смерті” лікар Йозеф Менгеле. В’язень чотирьох фашистських концтаборів, антифашистський діяч, видатний науковець, почесний харків’янин та справжній патріот України. У Харкові попрощалися з Ігорем Малицьким. Йому було 96 років. Яким він був, дізнавалися журналісти “5 каналу”.

Світлина Ігоря Малицького з жалобною стрічкою у дворі української інженерно-педагогічної академії. За словами рідних, церемонію прощання організували саме у виші, бо важливо, щоб його останній шлях проліг тими місцями, які він любив. Тут він працював 60 років. Професор Малицький викладав на катедрі технології машинобудування.

“Ігор Федорович працював в наші академії з 1958 року. Він підготував велику кількість інженерів, керівників підприємств, всі його пам’ятають і дуже сильно поважають”, – сказав учень Ігоря Малицького Олег Подоляка.

Народився Ігор Малицький 12 лютого 1925 у Харкові. Під час окупації міста 1943 його відправили до Німеччини, однак чоловікові вдалося втекти на територію колишньої Чехословаччини, де його заарештували. За три роки побував у чотирьох концентраційних таборах. На початку травня 1945 з групою ув’язнених пішов назустріч визволителям.

“Тікали з концтабору, їдуть танки, побачив, що наші, як сів на броню, так і кілька років з неї не злазив, так він розповідав”, – каже волонтер Борис Редін.

Попри вік, Ігор Малицький залишався активним, зустрічався з молоддю та засуджував російську агресію щодо України. Та навіть у 95 їздив на схід України, щоб особисто поспілкуватися з українськими захисниками.

“Хоч всю жизнь прожив в Радянському союзі, він був зовсім не радянським незважаючи на вік він був, буквально, сучасний. І великим патріотом”, – додав Борис Редін.

Наукова діяльність Ігоря Малицького – це більше сотні наукових праць, понад 80 навчальних посібників, 15 авторських свідоцтв та патентів. Протягом життя він підготував 6 кандидатів технічних наук.

“З ним розмовляв по телефону. Йому було дуже погано. Я сказав: “Тримайтеся, Ігоре Федоровичу. Ми вас чекаємо на кафедрі”. Він сказав: “Буду, постараюсь”, – пригадує Олег Подоляка.

Ігор Федорович мріяв відсвяткувати сторіччя. Згадують друзі Малицького. Щороку в день народження рахував, скільки років до ювілею.

“Він ще бажав зустріти і 100-річчя своє. А ще більше в нього було бажання поїхати на фронт до хлопців. У нього було своє бачення до політики, але на першому місці була Україна і Батьківщина наша. Бо у нього була душа і наснага до життя, якій можна було позаздрити людям, які набагато молодші його”, – підсумував депутат Харківської міськради від фракції “Європейська солідарність” Ігор Ісаєнко.

Ігор Малицький помер на 97 році життя. На церемонію прощання до української інженерно-педагогічної академії прийшли сотні людей. Усі, кого Ігор Федорович надихав своїм життєвим прикладом. Поховали його на Алеї почесних харків’ян на міському цвинтарі.

Мирослава Мазур, Харків, “5 канал”

Нагадаємо, помер депутат Київської міської ради Олександр Омельченко.