Шведські вчені створили багаторазову заміну пластику з відходів деревини


У рамках боротьби із пластиковими відходам у світі шведські вчені створили проривний матеріал із функцією реактопласту на основі деревних відходів – лігніну. Щоб повернути його у вихідний стан, його потрібно лише трохи нагріти. При цьому він може замінити твердий та м’який пластик і навіть бути надійним клеєм, пише HighTech Plus з посиланням на New Atlas.


Лігнін – органічний полімер, який утворює стінки клітин рослин, у тому числі дерев. Це побічний продукт целюлозної промисловості, він також застосовується у виготовленні нових видів акумуляторів, вуглепластику та бетону.


Дослідники зі Стокгольмського університету з’єднали лігнін з нетоксичними хімічними речовинами без попередньої обробки, отриманими з етиленгліколю, отримавши в результаті матеріал з характеристиками, що нагадують термореактивну пластмасу.


Чорна речовина, що утворюється, може набувати різноманітних форм. Її можна застосовувати у традиційній технології лиття інжекційного формування.


До того ж, змінюючи пропорції лігніну в матеріалі, можна налаштовувати його характеристики: він може ставати м’яким і міцним, твердим і крихким або навіть набувати надійного клею. У всіх цих випадках речовину можна повернути у вихідний стан завдяки впливу температури і багаторазово повторно використовувати.


При цьому матеріал зберігає механічну міцність, яку можна порівняти з існуючими реактопластами.


«Створений нами матеріал ідеально вписується в сучасну тенденцію руху до стійких матеріалів, що переробляються, – зазначив один з розробників професор Міка Сіппонен. – Завдяки тому, що в його структурі є динамічні ковалентні зв’язки, матеріал можна формувати знову і знову, при відносно слабкому нагріванні».


Як бізнес може заробити на переробці відходів – у матеріалі Mind «Заробити на папері: як рециклінг допоможе зберегти українські ліси».