“Краплі, а не молочні ріки”: єдиному в Україні банку грудного молока бракує донорів – сюжет (Відео)

Дитяча пляшечка

Фахівці банку переймали досвід у колег із Польщі, Італії та Швеції

Єдиний в Україні банк грудного молока потребує донорів. Наразі з ним співпрацюють лише п’ятеро жінок. Банк розташований у Київському перинатальному центрі. Там нині донорське грудне молоко потрібне тридцяти немовлятам. Здебільшого це передчасно народжені діти, мами яких мають труднощі з лактацією. Як свідчить світова практика: грудне молоко, навіть донорське, захищає малюків від низки хвороб і пришвидшує одужання. Журналістка “5 каналу” побувала в реанімації й побачила, хто потребує допомоги годуючих матусь.

Матусі ніжно торкаються малюків і, затамувавши подих, вдивляються у монітори. Декому малечу, під’єднану до різних апаратів, дають потримати на руках. Попри те, що грає класична музика, в реанімації відчувається напруга. Тут передчасно народжені малята борються за своє життя. В Україні виходжують немовлят вагою від п’ятисот грамів. У їхніх мам переважно ще не встигла розвинутися лактація. У перинатальному центрі Києва знайшли вихід. І 2,5 року тому тут створили банк грудного молока.

“Зазвичай, ми годуємо дітей в реанімації, які народилися передчасно, молоком тих матерів, які самі є передчасними матерями”, – каже керівниця Банку грудного молока Ірина Лазо.

Киянка Олена Солопова сина народила раніше терміну. Зцідити молоко для Тимофія майже не вдавалося.

“Це не були молочні ріки, це були краплинки, які збиралися в чайну ложечку”, – зауважує донорка грудного молока Олена Солопова.

5 днів Тимофія годували донорським молоком. Відтоді минуло вже два місяці. Допоки Олена з сином перебуває у пологовому вирішила допомогти іншим діткам.

“Я отримувала цю допомогу від якоїсь мами, яка також була донором. Тому на моє внутрішнє переконання, у мене виникло бажання також віддати те добро чи ту частину свого, чимось допомогти матеріально”, – додає Олена Солопова.

Олена – одна з п’яти донорок банку грудного молока. А малюків, які в перинатальному центрі його потребують, вшестеро більше.

“Якщо я вам відкрию отут, отут, то ви побачите, що вони або порожні, або майже порожні. Зараз, коли хвиля локдауну, наші холодильники це також відчувають”, –акцентує увагу Ірина Лазо.

За час існування банку грудного молока з ним співпрацювали понад сотня жінок-волонтерок. Їхнього молока вистачило для тисячі малюків, адже передчасно народженій дитині на добу треба лише близько 30 мілілітрів.

“Наші донорки обстежуються на ВІЛ, гепатити В і С, і на сифіліс. Це такі хвороби, які є небезпечними і можуть передаватися через грудне молоко”, – стверджує керівниця Банку грудного молока.

Доноркою може стати жінка, яка народила не більше ніж пів року тому. Їй видають молоковідсмоктувач, стерильну тару. Водій банку приїздить за молоком, яке пастеризують та обстежують.

“Ми робимо аналіз молока для того, щоби підібрати для кожної дитини саме ту порцію, яка необхідна. Тобто, по жирам, по білкам, по енергетичній цінності. Для кожної дитини є свої потреби”, – наголошує консультантка з питань грудного вигодовування Валерія Баришнікова.

Дітей, які отримують грудне молоко, швидше виписують додому. Адже, це не тільки їжа, а й ліки, запевняють неонатологи.

“Воно захищає від різних смертельних інфекцій, як сепсис, некротичний ентероколіт, профілактика захворювань легень у таких дітей. У грудному молоці міститься безліч факторів: лейкоцитів, стволових клітин, антитіл, ферментів”, – запевняє лікарка-неонатологиня Анна Осіпова.

Аліса народилася 10 листопада. Хоча дату пологів ставили на кінець місяця. Кілька днів дівчинка провела у відділенні інтенсивної терапії.

“Не було змоги прикладати її до грудей, щоби розігнати лактацію. Таким чином скористалися послугою банку грудного молока тут у пологовому будинку. Так як воно реально корисне для дитинки, хотілося, щоб вона з перших днів отримувала всі корисні мікроелементи”, – підсумувала мати Аліси Вікторія Вариленко.

Допоки Аліса готується до виписки, до реанімації привезли ще одну новонароджену. І для неї вже розморозили порцію донорського грудного молока. Фахівці банку переймали досвід у колег із Польщі, Італії та Швеції. Сподіваються, що в Україні ініціатива не лише приживеться, а й пошириться.

Людмила Павленко та Богдан Чаргазія, “5 канал”

Читайте також: на Закарпатті невакциновані діти заражаються поліомієлітом: є випадки паралічу