МВФ – про інвестиції другого рівня пенсійної системи в ОВДП

За оцінками МВФ, інвестиції майбутнього другого рівня пенсійної системи України в облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) навряд чи зможуть суттєво підвищити розмір пенсій, пише "Інтерфакс-Україна" з посиланням на оприлюднені Фондом матеріали.

"Влада розглядає можливість запровадження накопичувального другого рівня пенсійної системи. При тому що середні пенсії в Україні низькі, накопичувальний другий рівень навряд чи покращить їхню достатність, особливо якщо внески інвестуватимуться в державні облігації", – зазначено в документі.

У вересні міністр фінансів Сергій Марченко заявив, що обов`язковий накопичувальний рівень пенсійної системи в перший рік запуску акумулює близько 53-56 млрд грн, які зможуть бути інвестовані виключно у гривневі облігації через відсутність альтернативних інструментів із достатнім рівнем безризиковості. 

"Накопичувальний другий рівень слід запроваджувати лише за наявності відповідних попередніх умов. Він може фінансуватися за рахунок нових ресурсів, але в будь-якому випадку не повинен призводити до скорочення ресурсів, що виділяються на перший (солідарний) рівень пенсійної системи", – наголосив МВФ.

Україна взяла зобов`язання продовжити пенсійну реформу, розпочату в 2017 році. При цьому держава має намір утриматися від нових спеціальних пенсій та привілеїв, подальшого довільного збільшення виплат, ухвалення змін щодо підвищення ефективного пенсійного віку.

"Ми проведемо спрощення та уніфікацію поточної складної системи надбавок для осіб, які давно вийшли на пенсію, та внесемо зміни до закону про обов`язкове пенсійне страхування, визначивши дату проведення щорічної індексації пенсій", – викладаються у Меморандумі з МВФ взяті Україною зобов`язання.

Крім цього, Україна має намір продовжити співпрацю з партнерами щодо програм розвитку щодо впровадження "ретельно відрегульованих обов`язкових накопичувальних пенсійних схем".

Україна також зазначила у меморандумі, що визначить джерела фінансування другого (обов`язкового) накопичувального рівня пенсійної системи, а також забезпечить, щоб перерозподілені з першого на другий рівень ресурси були заповнені з інших надходжень, свідчить текст меморандуму.

Раніше голова парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетьманцев повідомляв за підсумками засідання фракції "Слуга народу" 1 листопада, що Верховна Рада може розглянути у першому читанні законопроект про запровадження обов`язкового накопичувального рівня пенсійної системи до кінця 2021 року. Він уточнив, що фракція орієнтується на початок реформи у 2023 році.