Публічний договір можна розірвати

“Із кожного приватного двору почали брати гроші за вивіз сміття. Раз на два тижні їздить сміттєвоз. Коштує послуга 15,98 гривні з людини. Хто не платить, на того інспектори з благоустрою складають протокол за порушення публічного договору. Місцевий адвокат розповів, що він не платить. Не виносить сміття з двору, сам утилізує. А договір вважається укладеним, якщо людина хоч раз сплатила по квитанції. Поясніть, що таке публічний договір, коли його використовують і що передбачає? Чи дійсно факт сплати є погодженням на отримання послуги. Потрібно платити, якщо не виносиш сміття з двору?” запитує 38-річна Людмила Головач із селища Сосниця на Чернігівщині.

Публічні договори регулюють правовідносини між підприємцями, які пропонують товари, послуги, та клієнтами, які бажають ними скористатися.

 Такі договори підпадають під дію закону про захист прав ­споживачів, говорить адвокат Ростислав Кравець, 47 років. Їх масово укладають підприємці, що надають послуги. Умови цих договорів повинні бути однаковими для всіх. Можливі пільги, але лише встановлені законом. Тобто сам підприємець не може комусь запропонувати одну ціну, а другому іншу. Документ повинен бути опублікований у місцевій пресі або на сайті, де з ним можна ознайомитися. В цьому випадку, скориставшись послугою вивозу сміття, людина автоматично погодилася на публічний договір. Взяла на себе певні обов’язки, згідно з умовами. Якщо ж не плануєте виносити сміття, то платити за послугу не повинні.

 Пропозиція укласти пуб­лічний договір може бути викладена на сайті підприємця чи донесена до населення іншими способами. Вона стосується необмеженої кількості людей, додає 27-річна Олена Пономаренко, адвокат компанії “Кушнеренко і партнери”. Клієнт має надати згоду. Не обов’язково усну чи письмову. А, наприклад, просто оплатити послугу. Тобто, якщо ви раз заплатили, а далі не користуєтеся договір не припиняє дію. І плата за сміття в цьому випадку обов’язкова. Публічний договір, як і будь-який інший, можна розірвати на загальних підставах. Зокрема, за згодою сторін або рішенням суду.