І Януковича, і Зеленського обрали одні й ті самі люди

Ми запитали учасників Євромайдану та Революції гідності, чи не відчувають розчарування за вісім років після подій, і який найбільший здобуток Майдану.

Руслан ГОРОВИЙ, 45 років, письменник, волонтер:

 Ми рухаємося в бік світла, незалежності, самостійності України як держави. Попри те, що не все подобається, що відбувається зараз. Боротьба триває. І вона має ціну. Але жодна смерть недаремна. Нинішня влада неукраїнська ментально. Вони тоді не розуміли Майдан. Це можна простежити за жартами “Кварталу”. А тепер опинилися найвище в “харчовому ланцюзі”, від них багато чого залежить. Але так буде не завжди. Зараз період заробітчанства. Його вивчатимуть наші наступники. Маємо пережити це щеплення. Виявилося, що корупція погана. Але є гірші речі інфантилізм, невігластво. І ми живемо в епоху, коли нами керують бородаті діти. Нічого, крім власної кишені, не розуміють.

Майдан дав усвідомлення, що все в житті можливо. Але ціна змін буде різна. Ми нічого майже не робили для власної ідентичності після відходу Радянського Союзу. Справжній бій проти імперії розпочали на Майдані, продовжуємо на війні. Тепер треба брати відповідальність за себе.

Павло КАРАСЬ, 44 роки, директор Черкаського Теплокомун­енерго. За участь у акціях його переслідувала міліція. Довелося покинути територію України на пів року:

 Відчуття, що все дарма, немає. І не було жодної хвилини за вісім років. Я не був зачарований. Знав, що кардинальних змін очікувати не варто. Бо ми стояли не за лідерів. Наша система передбачає, що владу обирає пасивна більшість. І Януковича, і Зеленського обрали одні й ті самі люди. Вони нічого не переосмислили. Активна меншість владу отримати не може. Однак її ідеї здатні перемогти. Як декомунізація, заборона Комуністичної партії. Одне з головних досягнень цивілізаційний вибір. Нація його зробила.

Олена ПОДОБЄД-ФРАНКІВСЬКА, 36 років, співкоординаторка Громадського сектора Євромайдану:

 Зміна курсу всієї країни найбільша перемога. Ми отримали тоді свою державу. Згодом у короткі терміни провели багато реформ. Так, зараз вони під питанням. Але деякі точно невідворотні. І вони стали можливим тільки завдяки перемозі Майдану. Те, що активістам не вдалося потрапити до влади, це інше питання. Це урок, який ми вивчили. Ця влада не розуміє, чим був Майдан і яку велику цінність приніс. Це призводить до того, що вони намагаються нівелювати значення Революції.

Яна САЛАХОВА, 39 років, голова громадської організації “Театр змін”:

 На Майдані люди могли довіряти одне одному. Легко домовлятися і вирішувати конфлікти. Ми відчули, що все залежить від нас. Це посилило віру в те, що можемо змінювати речі, що нам не подобаються. Так росте зріла відповідальна нація.