Активісти біля посольства Польщі вимагали провести прозорий візовий тендер

Понад 60 активістів від кількох громадських організацій пікетували посольство Польщі у Києві 23 листопада через повідомлення про плани втретє розглянути заявки у тендері на вибір візового оператора.

Польська сторона вже майже рік намагається визначити компанію для опрацювання документів на робочі візи та дозволи на малий прикордонний рух для українців. Минулого тижня Національна апеляційна палата Польщі скасувала рішення посольства від 30 вересня про перемогу грецької компанії Global Visa Center World (Hellas), яку раніше сама й повернула до конкурсу. Тепер на контракт на три роки претендує консорціум за участю польської компанії Personnel Service, обраний вперше та позбавлений перемоги після скарги конкурентів до Національної апеляційної палати, повідомляє Delo.ua.

Учасники мітингу протестують проти лобіювання єдиної польської фірми Personnel Service, яка не має досвіду опрацювання візових документів, а здійснює пошук українських працівників для польських підприємств.

“Раніше дві сфери діяльності з пошуку співробітників та видачі віз були розділені. Конкурентний сегмент посередницьких послуг з працевлаштування, на якому представлені сотні компаній, дозволяв нам вибирати з різних пропозицій та змушував рекрутерів покращувати сервіс. Тепер Польща чомусь планує обрати одну компанію з працевлаштування та наділити її правом брати участь у видачі віз. Ми впевнені, що це удар по конкуренції та шлях до монополії, яка не обіцяє нічого доброго українським трудовим мігрантам”, – повідомила учасниця мітингу Ірина, яка працювала у Польщі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Закриття кордонів для українців: Польща зробила обнадійливу заяву

Ростислав, один з активістів, зазначив, що, за даними польських ЗМІ, за “фаворитом” тендеру стоїть високопосадовець польського зовнішньополітичного відомства, який відповідає за кадри, та місцевий мільйонер. “Про яке неупереджене рішення дипломатів із конкурсної комісії можна говорити, якщо при неправильному голосуванні їх просто звільнять, як це робили з неугодними польськими послами, наприклад, у Японії”, – наголосив він. На думку учасника мітингу, якщо МЗС все ж таки обере польську компанію, то це призведе до судових розглядів.

“Тендер себе скомпрометував. Тричі робити вибір це вже фарс. Будь-яке рішення можна буде поставити під сумнів. Тому краще провести новий конкурс вже без корупційних ризиків, наприклад, запросити на нього всі польські рекрутингові компанії у партнерстві з візовими центрами. В іншому випадку МЗС Польщі потрібно просто призначити потрібну фірму та не виставляти на посміховисько країну”, – прокоментував Микола Волківський, президент Першого міжнародного фонду розвитку України (Республіка Польща).

За його словами, також незрозуміла роль і позиція в цьому питання французької групи Teleperformance, що бере участь у тендері в парі з Personnel Service через свою компанію TLScontact.

Як повідомлялося, 11 червня посольство Польщі в Україні оголосило переможцем тендеру на вибір візового оператора на три роки для надання послуг у візових центрах у Києві, Вінниці, Львові, Луцьку, Одесі та Харкові консорціум Personnel Service – TLScontact. При цьому трьом із п’яти учасникам відбору або знизили бали, або не дозволили пройти до наступного етапу. За оцінкою низки експертів, переможець тендеру міг мати конфлікт інтересів, оскільки польська компанія професійно займається працевлаштуванням українців у Польщі.

Національна апеляційна палата Польщі 6 серпня зобов’язала Посольство Польщі в Україні вкотре переглянути пропозиції інших учасників конкурсу. Тоді новим переможцем став грецький консорціум Hellas із ціною на 13 млн євро меншою, ніж у польської компанії. 18 листопада Національна апеляційна палата за скаргою Personnel Service відхилила пропозицію грецької компанії. Тепер посольство обиратиме між консорціумом із польською фірмою та компанією VFS Global, яка надає візові послуги в Україні для польської сторони останні 10 років. Різниця в ціні фіналістів становить 3,6 млн євро на користь Personnel Service, хоча досвіду роботи більше у міжнародної групи VFS.