Інфляційний тиск посилюється: уповільнення зростання економіки ЄС та рекорд інфляції в США

Більше розширення ділової активності в листопаді не виправдало очікувань економістів щодо уповільнення темпів зростання, але навряд чи запобігатиме уповільненню зростання єврозони в четвертому кварталі, особливо з урахуванням того, що зростання кількості випадків зараження вірусом, схоже, обумовить нові економічні проблеми в грудні.

Про це повідомляють в INS Markit. Поєднання майже рекордних затримок постачань, безпрецедентного зростання цін і побоювань з приводу COVID-19 знизило діловий оптимізм до найнижчого рівня з січня, що підвищило короткострокові ризики спаду для економіки Єврозони.

Ціни на основні особисті споживчі витрати зросли на 4,1% у порівнянні з 2020 роком, що є найвищим показником із січня 1991 року. Поряд зі зростанням цін відбулося збільшення витрат споживачів, які за місяць зросли на 1,3%, повідомляє CNBС.

Ми вирішили висвітлити інфляційні тенденції та їх вплив на ринки.

Економіка ЄС уповільнюється у четвертому кварталі

Ключовий індекс ділової активності IHS Markit Єврозони в листопаді зріс уперше за чотири місяці, піднявшись з 54,2 у жовтні до 55,8, згідно з «миттєвими» показниками (рис. 1).

Рисунок 1 – Індекс PMI та ВВП IHS Markit Єврозони

Джерело: IHS Markit.

Дані свідчать про поліпшення темпів зростання у порівнянні з шестимісячним мінімумом у жовтні й залишається вищим за допандемічний довгостроковий середній показник дослідження (53,0). Середнє значення за четвертий квартал наразі становить 55,0, що істотно нижче середнього показника в 58,4, яке спостерігалося у третьому кварталі, вказуючи на послаблення економічного зростання в останньому кварталі 2021 року.

Сектор послуг сприяє зростанню

Сектор послуг перевищує виробничі показники третій місяць поспіль, зафіксувавши найсильніше зростання активності за три місяці. Зростання також прискорилося в обробній промисловості, хоча й залишалося другим найслабшим за останні 17 місяців.

Рисунок 2 – Зростання випуску PMI єврозони за секторами

Джерело: IHS Markit.

В обох секторах спостерігалося зростання на тлі трохи більшого припливу нових підприємств, але в обох випадках темпи зростання попиту залишалися значно нижчими, ніж у літні місяці.

У обробній промисловості зростання стримувалося, зокрема, третім поспіль щомісячним падінням виробництва в автомобільному секторі. Позитивним є особливо сильне розширення, яке спостерігалося у сфері технічного обладнання, харчових продуктів та напоїв, а також товарів для дому.

У секторі послуг найнижчі показники були зареєстровані у сфері туризму та відпочинку, де зростання було найнижчим із травня, головним чином через зростання рівня вірусної інфекції.

Рекордне зростання цін

Тим часом дефіцит знову постає як головний фактор підвищення цін на багато товарів та послуг, поряд з вищими транспортними витратами, зростанням цін на енергію та збільшенням витрат на персонал. Внаслідок цього у листопаді спостерігалося рекордне зростання виробничих витрат фірм другий місяць поспіль із безпрецедентними темпами інфляції, зафіксованими як у виробництві, так і у сфері послуг.

Рисунок 3 – Ціни в обробній промисловості та затримки постачання в Єврозоні

Джерело: IHS Markit.

Інфляція продажних цін також прискорилася як у виробництві, так і у сфері послуг до найшвидшого рівня майже за два десятиліття порівнянної історії опитувань, оскільки фірми прагнули перекласти вищі витрати на клієнтів, особливо в Німеччині.

Рисунок 4 – Ціни в Єврозоні

Джерело: IHS Markit.

Рисунок 5 – Інфляція у Єврозоні

Джерело: IHS Markit.

Нарешті очікування щодо майбутнього обсягу виробництва знизилися до найнижчого рівня з січня. Постійні побоювання з приводу проблем з ланцюжками постачання посилюються побоюваннями з приводу впливу нових хвиль COVID-19, які, зокрема, затьмарюють перспективи для послуг. Оптимізм в обробній промисловості покращився у порівнянні з річним мінімумом жовтня, хоча залишався пригніченим через побоювання щодо пропозиції та цін.

Таким чином, хоча сильніше розширення ділової активності в листопаді не виправдало очікувань економістів щодо уповільнення темпів зростання, це навряд чи запобігатиме уповільненню зростання єврозони в четвертому кварталі, особливо з урахуванням того, що зростання числа випадків зараження вірусом, схоже, призведе до нових збоїв у економіці в грудні.

Виробничий сектор, як і раніше, перебуває у скрутному становищі через затримки постачання, а поліпшення показників сектора послуг може тим часом виявитися пригніченим, якщо потрібно буде ввести нові обмеження на боротьбу з вірусами. У секторі подорожей та відпочинку з літа вже спостерігається різке уповільнення зростання.

Не дивно, що, враховуючи поєднання затримок постачання, різкого зростання цін та відновлення побоювань щодо COVID-19, діловий оптимізм впав до найнижчого рівня з січня, додаючи короткострокові ризики зниження для економіки єврозони та ускладнюючи картину для центрального банку, який стурбований зростанням інфляційного та зростання цін на активи.

Згідно з оновленими листопадовими прогнозами IHS Markit, зростання реального ВВП єврозони у четвертому кварталі 2021 року та першому кварталі 2022 року становитиме трохи менш як 0,5% кв/кв, що набагато нижче, ніж середні темпи зростання понад 2% у другому та третьому кварталах. Потім зростання має прискоритися в міру ослаблення збоїв у ланцюжку постачання та ослаблення обмежень, пов’язаних з COVID-19, але прогнози IHS Markit щодо ВВП єврозони на 2020 рік на рівні 3,7% нині приблизно на пів відсотка нижчі від консенсус-прогнозу.

Подібно до того, як у 2022 році зростання відновиться, базові ефекти мають допомогти знизити інфляцію. Поточний прогноз INS Markit середнього рівня інфляції HICP у четвертому кварталі 2022 року становить лише 1,4%, хоча це не передбачає значного збільшення зростання заробітної плати, що залишається ключовою галуззю невизначеності.

Однак, все вищі темпи інфляції, які, ймовірно, спостерігатимуться найближчими місяцями, посилять заклик деяких політиків ЄЦБ до швидшого скасування стимулів. Тому аналітики очікують, що ЄЦБ припинить купівлю чистих активів у рамках Програми надзвичайних закупівель на випадок пандемії (PEPP) у березні 2022 року відповідно до прогнозу ЄЦБ, але очікується, що цикл підвищення ставки ЄЦБ розпочнеться лише у першій половині 2024 року.

Ключовий показник інфляції у ФРС зріс на 4,1% р/р — найвищий показник із січня 1991 року

Інфляція сильно зросла у жовтні, прискорюючись найшвидшими темпами з початку 1990-х років, згідно з даними Міністерства торгівлі США, опублікованими в середу, за яким уважно стежать директивні органи Федеральної резервної системи.

Про  це повідомляє CNBC. Ціни на особисте споживання, за винятком харчових продуктів та енергії, зросли на 4,1% у порівнянні з минулим роком, при цьому так звані базові показники востаннє були вищими у січні 1991 року. ФРС віддає перевагу цьому показнику, оскільки він виключає волатильність, яку можуть продемонструвати дві категорії.

Показник збігся з оцінкою Dow Jones. Включаючи харчові продукти та енергію, індекс PCE зріс на 5%, що стало найшвидшим зростанням з листопада 1990 року.

Поряд зі зростанням цін відбулося збільшення суми, витраченої споживачами, яка за місяць зросла на 1,3%, що вище за прогноз в 1%. Це призвело до збільшення особистого доходу на 0,5%, що значно перевищило оцінку 0,2%.

Інфляція, як і раніше, найбільше відбилася у різкому зростанні цін на електроенергію, які зросли на 30,2% у порівнянні з минулим роком, тоді як ціни на харчові продукти зросли за цей період на 4,8%. Інфляція у сфері послуг зросла на 6,3%, як і у вересні, тоді як інфляція на товари підскочила на 7,3% у порівнянні з 6,4% у попередньому місяці.

За місяць особисті заощадження склали 1,32 трильйона доларів, тоді як частка у своєму особистому доході знизилася з 8,2% у вересні, коли обсяг заощаджень становив 1,48 трильйона доларів.

Керівники ФРС боролися з інфляцією, яка виявилася більш агресивною та стійкою, ніж вони очікували. Офіційні особи заявили, що, на їхню думку, інфляція досягла тієї точки, коли вони можуть почати поступово знижувати обсяг щомісячних стимулів, які вони надають шляхом купівлі облігацій, але ринки очікують, що відсоткові ставки, можливо, також незабаром мають підвищитись.

Наразі трейдери планують три підвищення ставки на 25 базисних пунктів у 2022 році з ймовірністю підвищення після виходу звіту про інфляцію о 10 годині ранку за східним часом. Представники ФРС заявили, що наступного року очікують максимум одного підвищення, хоча це може змінитися на грудневому засіданні Федерального комітету з відкритих ринків, коли офіційні особи опублікують свій останній прогноз щодо ставок, безробіття та зростання ВВП.

Інфляція також вдарила по настроях споживачів. Індекс довіри, опублікований у четвер університетом Мічигану, впав до 63,5 у листопаді, гіршого за десятиліття, у порівнянні з 67,9 у жовтні 2021 році.

загрузка…