“Зелений” тариф: влада пообіцяла МВФ погасити борги

В оновленому Меморандумі з МВФ влада України зафіксувала намір "подолати великі дисбаланси в електроенергетичному секторі".

Цитата з документу:

"Щоб усунути квазіфіскальний дефіцит в електроенергетичному секторі, ми забезпечимо наступне:

a. ДП «Гарантований покупець» більше не буде накопичувати заборгованість перед виробниками поновлюваних джерел енергії з 2022 року і надалі. З цією метою ми гарантуємо, що регулятор (НКРЕКП) встановить тариф на передачу оператора системи передачі (TSO) на рівні достатньому для покриття – на додаток до матеріальних та трудових витрат, капітальних видатків, виплат дивідендів та податку на прибуток – усіх зобов`язань перед виробниками з відновлюваних джерел (у тому числі 100 відсотків вартості очікуваного обсягу виробленої електроенергії за відповідний рік), а також фінансові витрати, пов’язані з обслуговуванням боргу та сплатою основної суми існуючих та запланованих позик. Це запозичення буде включати фінансування у формі позик або випуск облігацій до 31 грудня 2021 року для погашення всієї заборгованості, накопиченої у 2020 та 2021 роках, у межах верхньої межі випуску гарантованого державою боргу.

b. НАЕК «Енергоатом» підтримуватиме рівень доходів, які принаймні покриватимуть витрати на виробництво електроенергії та основні інвестиційні потреби після виплати компенсації, визначеної у постанові КМУ № 859 від 11 серпня 2021 року (про зобов`язання з обслуговування населення (PSO) для домогосподарств), у тому числі шляхом скасування постанов, які дозволяли Енергоатому та іншим виробникам продавати великі обсяги електроенергії за цінами, значно нижчими за ринкові ціни для інших суб`єктів господарювання. Ми будемо уважно стежити за платіжною дисципліною між Постачальниками універсальних послуг, обленерго, ДП «Гарантований покупець» та Енергоатомом та Укргідроенерго. Крім того, ми запровадимо заходи для посилення корпоративного управління в компанії Енергоатом. Зокрема, ми забезпечимо введення в дію Закону про корпоратизацію компанії Енергоатом до кінця грудня 2021 року, включаючи вимогу щодо складання фінансової звітності відповідно до міжнародних стандартів. Ми забезпечимо створення до кінця травня 2022 року наглядової ради, більшість членів якої будуть незалежними та обраними за прозорою та надійною процедурою (структурний маяк)".