Попри обіцянку: керівник Офісу президента Єрмак так і не зустрівся із журналистами Bellingcat (Відео)

Андрій Єрмак

Зрив спецоперації із затримання вагнерівців

Христо Грозєв особисто прилетів до Києва – але марно прочекав цілий день

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак проігнорував домовленість зустрітися із журналістом-розслідувачем групи Bellingcat Христо Грозєвим. Про це останній розповів у інтерв’ю Дмитру Гордону.

Розслідуючи зрив спецоперації із затримання російським найманців ПВК “Вагнера”, під час одного з візитів у Київ Грозєв мав попередню домовленість про зустріч із головою ОПУ, проте її так і не відбулося.

“Можливо, тут і моя провина є. Усі домовленості про зустріч відбувалися через людей, які називалися близькими до нього. І дійсно був такий випадок, що одна з цих груп людей запросила нас конкретно на зустріч. Я прилетів, чекали один день, і зустріч не відбулася”, – розповів він.

Журналіст уточнив, що якось таки зміг недовго поговорити із Єрмаком, відбулося це ще на самому початку розслідування Bellingcat щодо “вагнерівців”.

“Ми домовилися, що хотіли б отримати позицію Офісу президента і він підтвердив, що так, ми це організуємо”, – пригадав він.

Нагадаємо, вночі 29 липня 2020 року в Білорусі затримали 32 іноземних бойовиків. Це були росіяни з ПВК “Вагнера”. Частина затриманих – воював на Донбасі і в Сирії. Щонайменше 14 з них раніше були помічені на українському сході, на боці російських терористичних формувань. Четверо – уродженці Донецька, Луганська та Слов’янська. Вже 14 серпня Білорусь видала Російській Федерації усіх бойовиків, проігнорувавши запит України на їх екстрадицію.

Як показало розслідування Bellingcat та Insider, найманців мали затримати українські спецслужби, проте голова Офісу президента Андрій Єрмак запропонував відкласти на тиждень заплановану на 25 липня 2020 спецоперацію із затримання бойовиків ПВК “Вагнера”.

Колишній голова ГУР МО Василь Бурба розповів про те, що наказ про перенесення спецоперації із затримання “вагнерівців” віддав Володимир Зеленський через Єрмака. А журналістка Яніна Соколова опублікувала в соцмережі таємні документи – про санкціювання спецоперації із затримання “вагнерівців” та звіт про її виконання. 

Зауважимо, що від самого початку скандалу в ОПУ неодноразово заперечували саме існування операції. Хоча пізніше президент Володимир Зеленський особисто заявив, що це він передав Лукашенку інформацію щодо “вагнерівців”.

Опозиція вимагала створити ТСК для розслідування зриву спецоперації з вересня 2020 року. 19 травня “слуги” в парламенті провалили постанову про створення ТСК для розслідування зриву спецоперації із затримання “вагнерівців”, яку підтримувала опозиція на чолі з “Європейською Солідарністю”, але утворили іншу ТСК.

Навіть США знали про підготовку спецоперації щодо затримання “вагнерівців”. Про це повідомило видання CNN із посиланням на заяви трьох експосадовців української військової розвідки.