АМКУ: “приватівці” отримали рішення судів для скасування штрафів на 4,7 млрд грн

Глава Антимонопольного комітету України (АМКУ) Ольга Піщанська повідомила, що Шостий апеляційний адмінсуд відхилив скаргу АМКУ і залишив чинним рішення Окружного адмінсуду Києва, який визнав недопустимим використання матеріалів розслідування Національного антикорупційного бюро (НАБУ) у справі про штраф на суму 4,7 млрд грн за змову на паливному ринку між компаніями, які пов`язані з Ігорем Коломойським, пише "БізнесЦензор".

Вона нагадала, що адвокати пов`язаних з олігархом компаній вимагали в суді заборонити Комітету використовувати під час розгляду справ матеріали досудового розслідування у кримінальному провадженні, яке веде Національне антикорупційне бюро.

"Утім дане рішення апеляційної інстанції, як і попереднє – в ОАСК, ми вважаємо таким, що суперечить правозастосовній практиці Верховного Суду… Чекаємо повного тексту сьогоднішнього рішення для аналізу мотивів апеляційної інстанції. Подаємо касацію і відстоюватимемо нашу правоту у Верховному Суді", – додала Піщанська.

Як повідомлялося, 30 березня АМКУ оштрафував компанії, які входять до консолідованої мережі АЗС "Приват" Ігоря Коломойського та партнерів, за антиконкурентну змову на загальну суму 4,7 млрд грн.

Зокрема, АМКУ визнав дії ТОВ ВТФ "Авіас", ТОВ "Торговий Дім "Авіас", ТОВ "Пром Гарант Плюс", ТОВ "Альянс Еволюшн", ПАТ "Укртатнафта" та 169 операторів АЗС (у тому числі ПАТ "Укрнафта") щодо встановлення цін на світлі нафтопродукти антиконкурентними узгодженими діями.

Крім того, комітет встановив, що оператори АЗС, у тому числі ПАТ "Укрнафта", закуповували у ПАТ "Укртатнафта" світлі нафтопродукти за цінами вищими, ніж аналогічне імпортне паливо.

Майже весь штраф, який Антимонопольний комітет наклав у рамках справи про змову на паливному ринку, мали б розділити "Укрнафта" та "Укртатнафта", підконтрольна Коломойському. Компанії оштрафували на 2,36 млрд грн та 2,3 млрд грн відповідно.

АМКУ розпочав зазначене розслідування ще у 2016 році. Наприкінці 2018 року на той час голова АМКУ Юрій Терентьєв скаржився на затягування розгляду справи відповідачами через суди. Зокрема, заперечувалась законність дій комітету щодо збору доказів для цього розслідування. Але у результаті Верховний Суд ухвалив рішення на користь регулятора.

У 2017 році державний уповноважений АМКУ Валерій Полюхович у контексті цієї справи зазначав, що компанії, на яких зареєстровано АЗС групи "Приват", періодично змінюються, що ускладнює роботу Комітету.

Як повідомлялося, група "Приват" протягом останніх як мінімум 5 років проводить ротацію операторів АЗС із періодичністю раз на півроку-рік. Водночас багаторічні спостереження вказують, що АЗС групи "Приват" ведуть повністю синхронну цінову політику та забезпечуються нафтопродуктами переважно з одного джерела – НПЗ "Укртатнафта".

Формально управління мережею АЗС "Привата" здійснюють понад 50 юридичних осіб, які зазнають періодичної ротації. На думку учасників ринку, часта зміна юросіб може здійснюватися з метою уникнення податків, щоб уникнути штрафів від АМКУ за монопольне або домінуюче становище, а також за узгоджені дії, які ці станції здійснюють у половині українських областей.

Роздрібна мережа "Привату" складається з 1540 заправок, які працюють під 11 брендами, це найбільша консолідована мережа у країні. У низці регіонів вони займають понад 40% від загальної кількості АЗС.