Немає грошей на захист берега: на Волині Західний Буг забирає щороку 6 гектарів території (Відео)

Розмиття кордону

Усього уздовж берега 52 проблемні ділянки

Втрачаємо територію. Річка Західний Буг, яка відмежовує Україну від Польщі, вгризається в наш берег і руйнує його. Стрімка течія і захаращеність русла роблять свою справу. Час від часу прикордонникам доводиться відступати від урвища і впорядковувати нову контрольно-слідову смугу та переставляти прикордонні знаки. Держава вже втратила так десятки гектарів території. Як захиститися від бурхливої річки, дізнавалися журналісти “5 каналу”.

Західний Буг на Волині розділяє Україну і Польщу. Кордон, який у межах Волинської області завдовжки понад 200 кілометрів, проходить саме лінією річки. Врізаючись у береги, вода буквально рве ґрунт – забирає його від України і намиває Польщі.

“У минулому році було перенесено вглиб до 20-30 метрів контрольно-слідову смугу та загороджувальний паркан”, – каже прикордонник.

Усього уздовж берега 52 проблемні ділянки.

“За останні 12 років було перенесено 16 прикордонних знаків. А це означає, що державний кордон зміщувався, і Україна втрачає свою територію. Якщо не укріплювати берег, буде і надалі країна втрачати землі”, – наголосив заступник начальника відділу організації прикордонної служби Антон Вахрамєєв.

Донедавна біля берега, що руйнується, був пай жителя села Забужжя Миколи Гурка. Там чоловік вирощував пшеницю. Та, каже, його території стає щорік менше.

“Я користуюся землею приблизно 10 років. За 10 років по 2 метри, якщо в мене є пів гектара, то можете зрозуміти. За 5 років – 10 сотих. Цей сезон, то вже двічі кордон переносили. А кордон коли перекидають, то приблизно з десяток метрів одразу”, – розповідає власник земельного паю Микола Гурко.

Укріплювати берег має Регіональний офіс водних ресурсів. Востаннє роботи тривали три року тому – зміцнювали бетоном.

“Одним із методів, який ми вже застосовували раніше кріплення берега: надводна частина – бутовим каменем, верхню частину відкосів кріпили бетонними плитами. Там, де відбулося кріплення на тих ділянках, повністю припинений розмив берега”, – запевнив начальник Шацької дільниці Офісу водних ресурсів у Волинській області Іван Семенюк.

Тоді з понад пів сотні розмитих ділянок на кордоні укріпили лише три. На решту – немає грошей. Щоб врятувати український берег від ерозії, необхідно щонайменше 400 мільйонів гривень. Щороку, за даними прикордонників, Україна втрачає близько 6 гектарів земель.

Вадим Верба, Назарій Мельник, Волинська область “5 канал”

Читайте також: “Око Полісся”: в Чорнобилі знайшли раніше невідоме озеро – фото