Зеленський ветував закон про фінансові звіти партій – причина

Верховна Рада

У 2020-2021 роках парламентські партії отримали з держбюджету майже 1,5 мільярда гривень

Президент Володимир Зеленський наклав вето на закон про фінансові звіти політичних партій. Документ із пропозиціями президента направили знову у парламент, його опрацьовує профільний комітет. Про це мовиться в повідомленні на сайті Верховної Ради.

2 листопада законопроєкт 5253-1 ухвалила Верховна Рада. 18 листопада документ знову надійшов у парламент. 

Раніше громадські організації закликали президента ветувати закон. Низка громадських організацій, серед яких “ЧЕСНО”, ЦПК та Інститут законодавчих ідей, направили звернення до Зеленського з проханням ветувати закон. Підписи поставили 60 організацій, редакцій та ініціатив. Активісти пропонували також обмежити в часі дії норми, яка пропонує не вважати внесками на користь партій товари та послуги, які поширюються третіми особами від імені партії з метою боротьби з пандемією. 

Зокрема у русі “ЧЕСНО” наголосили, що пропозиції Зеленського враховують звернення громадськості.

“Це означає, що у разі оперативної реакції парламентарів до 28 лютого 2022 року політичні партії будуть зобов’язані подати до НАЗК всі фінансові звіти, які не подавали ще з березня 2020 року, тобто майже за два роки. Надалі звітування повернеться у звичне річище й наступні звіти політсили подаватимуть щоквартально”, – пояснили в “ЧЕСНО”.

Які зміни пропонує внести Зеленський:

  • слід виключити із тексту законопроєкту пропозицію про виділення з бюджету додаткових коштів на фінансування партій;
  • повернутися до ідеї, що рішення про прийняття чи відмову від державного фінансування може приймати і з’їзд партії, і парламентська фракція. 

Як відомо, у 2020-2021 роках парламентські партії отримали з держбюджету майже 1,5 мільярда гривень на фінансування статутної діяльності та як компенсацію на виборчу кампанію. Проте куди пішли ці кошти – невідомо. Також незрозуміло, як партії витрачають гроші від приватних донорів. Раніше звіти до НАЗК про це не подавали.

Як повідомляв 5.UA, 27 жовтня 2021 року директор НАБУ заявив, що у бюро нараховується понад 10 заяв, у яких мовиться про отримання народними депутатами грошей “у конвертах”.