Зловживають довірою й обирають чутливі теми: шахраї ошукують людей у соцмережах – що радить поліція (Відео)

Рафаїла Чучман

Водночас боротися з шахрайством в Інтернеті практично марно, кажуть у кіберполіції

Аферисти використовують будь-яку нагоду, аби поживитися. У когось сто гривень, у когось тисячу. Тепер не тільки з картками махлюють, а й соцмережі активно використовують. Шахраї створюють фейкові профілі людей, використовують фото відомих, знаних, популярних, і від їх імені шлють листи з проханням скинутися миром на чиєсь лікування, допомогти армії, врятувати котиків чи пожертвувати на храм. І спрацьовує. На сотні тисяч гривень. Як не дати себе ошукати і до чого приглядатися перед тим як жертвувати гроші розповість журналістка “5-го” Марта Шикула.

“Було зроблено під мою сторінку на Фейсбуці і після цього є ось таке повідомлення з проханням про надсилання коштів. Сторінка ідентична моєму акаунту”, – розповідає сестра-монахиня.

Про копію своєї фейсбук-сторінки сестра-монахиня Рафаїла Чучман дізналася від друзів.

“Одна людина зателефонувала і сказала, що я зараз з вами переписуюся месенджер. Я сказала ні і в той момент я зрозуміла, що відбулося”, каже жінка.

Зі сторінки-клона Рафаїли зловмисники надсилали повідомлення її друзям, та просили поповнити мобільний рахунок нібито військовим.

“Прохання було від імені капелана, що капелан їде до хлопців і потребує допомоги”, – зазначає Рафаїла Чучман.

На гачок аферистів потрапили щонайменше п’ятеро товаришів Рафаїли. Повідомлення шахраїв починалося зі слів це “моя нова сторінка”, тому порожній акаунт підозр не викликав.

Шахраї просили грошей – не тільки з фейкового акаунта Рафаїли, а й вдаючи ще кількох її знайомих монахинь.

“Зловживають довірою до церкви, тому не випадково обрали саме осіб, які представляють церкву: сестер-монахинь, священників та інших осіб. А також вони обрали дуже чутливо тему, адже АТО це чутлива тема для кожної людини останні 8 років”, – пояснює монахиня.

До поліції сестра Рафаїла не зверталася. Водночас боротися з шахрайством в Інтернеті практично марно, кажуть у кіберполіції.

“До такого виду правопорушень долучаються громадяни, які відбувають покарання. Або ті, хто не відбуває, це можуть бути пересічні громадяни”, – зауважила начальниця відділу протидії кіберзлочинності Нацполіції України Оксана Савич.

Шахраї ще ті психологи – жартують правоохоронці. Щоби виманити кошти, обирають близькі людям теми, так звані “безпрограшні варіанти”. Найпопулярніші – це допомога військовим та тяжкохворим дітям.

“Вони можуть там банально подивиться, як Людина пише тексти, і спробувати максимально наблизити свій текст до мови оригіналу. У жодному разі не потрібно соромитися того що можете, і має повне право, перетелефонувати і довідатися, переконатися в тому що потрібно кошти”, – наголошує Оксана Савич.

Тож перш ніж переказати гроші, варто запитати співрозмовника в переписці про те, що знає лише справжній власник акаунта. А також, поліцейські радять менше розповідати про себе у соцмережах, адже імовірно, це потім використають проти вас.

Марта Шикула, Євген Радіон, Львів, “5 канал”.