Взяти своє: як оформити свої законні 2 га сільської землі


Відкриття ринку землі запустило процеси її купівлі-продажу. Проте не тільки наведена процедура може надатиможливість отримати землю у користування. Громадяни України можут скористатись своїм правом на приватизацію земельної ділянки, якщо ще не встигли це право використати раніше. Як же приватизувати земельну ділянку і скільки разів громадянин може скористатись таким правом розповів Mind старший юрист Legal House Дмитро Савчук


Кожен громадянин України має право отримати у власність земельну ділянку у межах норм безоплатної приватизації. Законодавством передбачено шість видів цільових призначень земельних ділянок, за якими громадяни можуть набувати земельні ділянки безоплатно у власність. Це стосується і земельних ділянок сільськогосподарського призначення – для ведення особистого селянського господарства.


Законодавець обмежив можливість набувати земельну ділянку одним разом за кожним видом цільового призначення і в межах норм (площі) безоплатної передачі, які передбачені для кожного виду цільового призначення земельних ділянок. У нашому випадку це земельні ділянки площею до 2,0 га.


Якщо ви раніше вже набували право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства будь-якою площею (0,20 га, 1,0 га або 1,5 га) у порядку безоплатної передачі (приватизації), повторно реалізувати право власності не вдасться.


Проте навіть якщо за дивним збігом обставин вам це вдалося, будьте готові до постійного існування ризику судового оскарження набуття вами права власності на земельну ділянку з підстав порушення статті 116 Земельного кодексу України.


Як змінилось законодавство про приватизацію?


Ні для кого не секрет, що на практиці реалізувати передбачене законом право на безоплатне отримання земельної ділянки у власність набагато складніше ніж на папері.


У кращому випадку раніше громадянин України міг витратити на процедуру оформлення права власності 1-3 роки, у гіршому 3-5 років за допомогою суду,а в найгіршому – зовсім не завершити процедуру оформлення права власності на землю та відмовитися від цієї ініціативи.


Донедавна основним органом, який здійснював функції з розпорядження державними сільськогосподарськими землями (за межами населених пунктів) був Держгеокадастр та його територіальні органи.


Однак з прийняттям ЗаконуУкраїни «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» повноваження з розпорядження землями сільськогосподарського призначення (за межами населених пунктів) перейшли до органів місцевого самоврядування.


Новацію процедури ми розглянемо на прикладі оформлення права власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, для ведення особистого селянського господарства, площею до 2,0 га.


Як знайти вільну земельну ділянку


Для того, щоб приступати до оформлення земельної ділянки, спершу необхідно її знайти. Пошук вільної від прав третіх осіб земельної ділянки – далеко не проста річ.


Для того, щоб обрати вільну земельну ділянку і не пошкодувати про це, рекомендуємо зібрати і проаналізувати максимальний обсяг інформації з відкритих джерел та інформації від органів державної влади або органів місцевого самоврядування (надалі – ОМС).


Перше джерело – це інформація з Публічної кадастрової картиУкраїни. Ця інформація дозволить вам зорієнтуватися в місці розташування перспективної до відведення земельної ділянки; визначити орієнтовну площу земельної ділянки та її межі; спрогнозувати категорію земельної ділянки; встановити чи надавався дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення обраної вами земельної ділянки та ін.


Друге джерело – це інформація з сайтівтериторіальних органів Держгеокадастру або відповідного ОМС про передачу земельних ділянок сільськогосподарського призначення з державної у комунальну власність. Як правило, це сформовані в ДЗК земельні ділянки, які утворилися після інвентаризації.


Третє джерело – це інформація, яку вам може надати територіальний орган Держгеокадастр або ОМС у відповідь на запит про надання інформації щодо вільних земельних ділянок. Інформацію про несформовані в ДЗК земельні ділянки вам навряд чи наддадуть, але інформацію про сформовані земельні ділянки, які належать до земель запасу можуть надати.


Як оформити відведення землі


Після того, як ви визначилися із земельною ділянкою, наступним кроком буде подача заяви про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (із зазначенням виду цільового призначення та орієнтовної площі) до відповідної міської, селищної, сільської ради в межах території якої розташовується обрана вами земельна ділянка. У заяві бажано повідомити про невикористання вами права на безоплатне отримання земельної ділянки у власність раніше, а також надати згоду ОМС на збір, обробку та використання ваших персональних даних.


До клопотання необхідно додати:


  • копію паспорту громадянина України;

  • копію ідентифікаційного коду;

  • графічні матеріали на яких відображена земельна ділянка (з окресленими межами).


Скільки ОМС потрібно часу на прийняття рішення


ОМС протягом одного місяця розглядає поданий вами пакет документів та приймає рішення «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки».


Бездіяльність або рішення ОМС про відмову у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки можуть бути оскаржені в судовому порядку.


У деяких випадках ОМС зловживають своїми повноваження і здійснюють розпорядчі функції щодо передачі земельних ділянок на користь громадян, місце проживання яких зареєстровано в цій територіальній громаді.


Як зареєструвати право власності


Після отримання рішення ОМС «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та про її передачу у власність» ви можете сміливо йти до державного реєстратора (приватного нотаріуса) та реєструвати за собою право власності на земельну ділянку в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.


Документи, які необхідно подати до державного реєстратора (приватного нотаріуса):


  • витяг з ДЗК;

  • копію паспорту заявника;

  • копію ідентифікаційного номеру;

  • підтвердження оплати адміністративного збору;

  • рішення ОМС «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та про передачу земельної ділянки у власність».


Державний реєстратор (приватний нотаріус) проводить державну реєстрацію протягом п’яти робочих днів.

Якщо ви успішно пройшли цю покрокову інструкцію – вітаємо, ви стали законним власником земельної ділянки.

Автори матеріалів OpenMind, як правило, зовнішні експерти та дописувачі, що готують матеріал на замовлення редакції. Але їхня точка зору може не збігатися з точкою зору редакції Mind.

Водночас редакція несе відповідальність за достовірність та відповідність викладеної думки реальності, зокрема, здійснює факт-чекінг наведених тверджень та первинну перевірку автора.

Mind також ретельно вибирає теми та колонки, що можуть бути опубліковані в розділі OpenMind, та опрацьовує їх згідно зі стандартами редакції.