Понад 300 українських патріотів у кремлівських катівнях: чому процес обміну полоненими заблокований (Відео)

Обмін полоненими

Росія відмовляється обговорювати наступні обміни до процесуального очищення терористів

За час перемир’я військовополонених стало на 70 більше. У російських катівнях, у підвалах ізоляції в Донецьку, у Луганських ямах сидять понад 300 українських патріотів: і військових і цивільних. Таку цифру називає омбудсменка Людмила Денісова.  Останній обмін полоненими був торік. Відтоді ніякого  променя надії ні для самих бранців, ні їхнім родинам. Чому цей процес не рухається далі – з’ясовувала журналістка “5 каналу” Лідія Середюк. 

Звільнені з російської неволі 35-ро українців повертаються додому. За кілька хвилин вони приземлЯться у “Борисполі”. Більше не полонені.

Серед бранців Кремля був і Станіслав Клих – український журналіст та історик, якого росіяни затримали 2014 року за нібито участь у Першій російсько-чеченській війні.

Тоді 1994-го, розповідає, складав сесію, адже навчався у київському виші. Але Федерація засудила українця до 20-ти років тюрми, мовляв за бандитизм і вбивство російських військових. Затримали, як виявилося, через інші мотиви.

“Мені одразу майже сказали, де проти мене вже застосували тортури у вигляді елекроструму, що мене тримають на обмін”, – розповів колишній політв’язень.

Але обміняти тоді, у вересні 19-го, вдалося не всіх. У полоні досі перебуває Валентин Виговський, якого 2014 року заарештували у Криму. Версія окупантів – шпигунство.

“Дуже в нього були великі розрахунки, що його обміняють разом з нами, тому що ми, так би мовити, йшли одним блоком. Але він у списки не потрапив і до цього часу немає жодного уявлення, щоб його було повернуто”, – розповідає Станіслав Клих.

А от обговорювати наступні обміни Росія відмовляється, доки Україна не зробить процесуального очищення. Тобто, помилує або закриє кримінальні справи щодо тих людей, яких ми вже передали РФ під час останніх обмінів. 

“Є процедура, яку потрібно виконати і Україна цю процедуру виконує згідно свого Кримінально-процесуального кодексу. Україна намагається завершити цю процесуальну очистку, я не бачу приводу цим маніпулювати. Оскільки, немає в жодному документі такого: якщо процесуальна очистка по попереднім обмінам не завершена, не можна проводити наступні”, – розповідає членкиня гуманітарної підгрупи ТКГ Тетяна Іванова.

А під очистку від криміналу, як росіяни того вимагають, можуть потрапити колишні беркутівці, яких у грудні 2019-го Україна передала в ОРДЛО в межах обміну. Попри те, що їх обвинувачують у розстрілах майданівців. 

Із п’яти ексбійців так званої Чорної роти двоє після обміну повернулися до Києва. Тепер ходять на судові засідання. 

“Їм обрано відповідні обов’язки з’являтися до суду, вони на теперішній час їх виконують. Ще двоє разом із Зінченком знаходяться в розшуку, їх було віддано під час обміну”, – розповів прокурор Офісу генпрокурора Ігор Земсков.

Помилувати деяких людей, яких ми передали Росії, Україна все ж планує. Але у Тристоронній контактній групі імен не називають. 

“Я знаю, що за деякими даними дійсно відбувається процедура помилування. Остання цифра, яка обговорювалася у Тристоронній контактній групі. Наскільки я знаю, спочатку це було 9, потім 18 осіб. На якій стадії ця процедура – я наразі це не можу сказати”, – зазначила членкиня гуманітарної групи ТКГ Тетяна Іванова.

У списку на обмін близько трьох сотень українців – цивільних та військових. Більшість вважають зниклими безвісти на території, яку окупувала Федерація, але, ймовірно, їх тримають у російських буцегарнях.

“За даними Центру громадянських свобод 127 людей утримуються в окупованому Криму і російській федерації і близько 300 людей у підвалах окупованого Донбасу. Усе це тільки верхівка айсбергу, точної кількості ми не знаємо”, – розповідає голова центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

Лідія Середюк, Олександр Степанов, “5 канал”

Нагадаємо, Уповноважена Верховної Ради України з прав людини Людмила Денісова наголосила, що 426 громадян України за надуманими політично вмотивованими звинуваченнями утримуються в нелюдських умовах в місцях несвободи РФ та на тимчасово окупованих територіях України. Зазначається, що майже 300 осіб зникли безвісти.