Які зміни несе новий закон про страхування

Попри скорочення кількості гравців, у цілому фінринок демонструє помірний приріст, зазначають в НБУ.  Частка небанківських фінансових установ у активах фінансового сектору з липня 2020 року до вересня 2021 року набула зростання до 12% (+1%).

Страховий ринок за останні 12 місяців продемонстрував приріст обсягів активів (+5,7%), прийнятних активів (+8,9%) та страхових резервів (+11,7%). Страхові премії у першому півріччі 2021 року проти торішніх показників аналогічного періоду зросли на 18%, а обсяги сплачених страхових виплат збільшилися на 20% у порівнянні з відповідним періодом минулого року.

Утім, ринок вимагав законодавчих змін, які захищатимуть як споживачів страхових послуг, так і страхових компаній. Останній звіт про захист прав споживачів фінансових послуг, зокрема страхових, свідчить про  наявність спорів зі страховими щодо виплати не в повному обсязі/не прийняття рішення про виплату / відмова у виплаті матеріальних збитків. Більшість звернень щодо діяльності страхових компаній стосувалися спорів, коли споживач отримував відшкодування не в повному обсязі або не отримував його узагалі. Причини такої проблематики різні – від порушень норм законодавства з боку страхової, до надання неправдивих даних про настання страхового випадку з боку споживача. Крім цього, розмір відшкодування матеріальних збитків може відрізнятися від фактичних через експертний висновок залученого фахівця страхової.

Наразі стало відомо, Рада проголосувала за новий закон про страхування. Верховна Рада підтримала у другому читанні та загалом законопроєкт «Про страхування». Він містить нові норми щодо діяльності страхових компаній та нагляду за ними, йдеться у повідомленні.

Як передає УНІАН, ухвалений закон змінює цілий спектр вимог до ліцензування страховиків, оцінки їх платоспроможності та ліквідності, корпоративного управління та управління ризиками, припинення діяльності компаній, передачі страхового портфеля тощо.

Ми вирішили висвітлити ключові аспекти нового законодавчого регулювання ринку страхових послуг в Україні.

Нові вимоги до страховиків для виходу на ринок

Закон передбачає нові вимоги до страховиків для виходу на ринок.  Для цього страховики повинні мати прозорі структури власності, розкривати інформацію про всіх власників істотної участі та ключових учасників компанії. Про це повідомляє Нацбанк. Засновники та власники страхових компаній зобов’язані мати бездоганну ділову репутацію, а також задовільний фінансовий та майновий стан. Регулятор здійснюватиме обов’язкове погодження власників істотної участі.

Варто також зазначити, під час реєстрації страхові компанії повинні будуть надавати плани діяльності на три роки.

Окрім цього, для страхових компаній введено вимоги до системи корпоративного управління компанією (зокрема, роботи ради та правління). Вони будуть пропорційними, тобто залежатимуть від вагомості компанії (для більших установ – більше вимог).

Законом посилюється роль та значення професійної діяльності осіб, відповідальних за виконання ключових функцій (управління ризиками, комплаєнсу, внутрішнього аудиту та актуарної функції).

Нова актуарна функція має бути здатна адекватно та незалежно оцінити й дати рекомендації  щодо технічних резервів, процесу андерайтингу та цінової політики страховика.

Також менеджмент страхових компаній та особи, відповідальні за ключові функції, повинні відповідати кваліфікаційним вимогам до професійної придатності та ділової репутації. Нацбанк погоджуватиме їх призначення на посади. Окрім цього законом передбачається здійснення Нацбанком оцінки колективної придатності членів наглядової ради або виконавчого органу страховика.

І останнє із ключових аспектів, закон установлює диференційований підхід до мінімального розміру статутного капіталу страховиків: 32 млн грн для страховиків non-life та 48 млн грн – для компаній зі страхування життя, страховиків із ліцензією на класи страхування відповідальності, кредитів, поруки та на здійснення діяльності з перестрахування.

Нові вимоги до платоспроможності страховиків

Закон передбачає обов’язкове дотримання страховиками вимог до капіталу платоспроможності та мінімального капіталу.

Водночас закон установлює два різні підходи до вимог платоспроможності. Підходів є два: спрощений (Solvency I) та базовий (Solvency II). Зокрема, базовий підхід застосовуватиметься до страховиків життя, компаній із ліцензіями на класи страхування відповідальності, кредитів, поруки та більших страхових компаній.

Вимоги до капіталу запроваджуватимуться поетапно, зазначають в Нацбанку.  Впродовж перших трьох років після введення в дію нового закону всі страховики відповідатимуть  вимогам платоспроможності за спрощеним підходом.

Гнучкі підходи до ліцензування

Ухвалений закон про страхування дає змогу страховикам отримувати всього одну ліцензію замість цілої низки на кожен окремий вид послуг. Так, за міжнародною практикою, регулятор перейде від ліцензування окремих видів страхування до ліцензування за класами.

Страхова компанія також зможе змінювати обсяг ліцензії – додавати нові класи або ж навпаки звужувати обсяг ліцензії. Законом виділяється п’ять класів у межах страхування життя (life) та 18 класів за напрямом non-life-страхування.

Проте компанії не зможуть поєднувати послуги life та non-life-страхування.

Чіткі вимоги до страхових посередників

Нарешті, уперше з’являться чіткі вимоги до страхових посередників. Урегулювання цього питання є важливим передусім із точки зору захисту інтересів споживачів страхових (фінансових) послуг. Так, новий закон передбачає обов’язкову реєстрацію посередників у єдиному реєстрі, окреслює вимоги до їх навчання та рівня компетентності, уникнення конфлікту інтересів, розширення переліку інформації, яка розкривається споживачеві тощо.

Прозорі умови припинення діяльності страховиків

Варто зазначити, в українському законодавстві уперше з’явиться дієвий та чіткий механізм припинення діяльності страховиків.

Вихід із ринку може бути як добровільним (через реорганізацію, передавання страхового портфеля, ліквідацію тощо), так і примусовим, зазначають в Нацбанку.  Закон чітко встановив підстави для віднесення страхової компанії до категорії неплатоспроможних та для примусового відкликання ліцензії. Також передбачено можливість уведення в страхову компанію тимчасової адміністрації для захисту інтересів клієнтів.

В підсумку слід зазначити, новий Закон України «Про страхування» набуває чинності на наступний день після опублікування та повністю вводиться в дію через два роки.

загрузка…