“Дивіться я можу зробити і гірше”. Чому у Лукашенка зламався нафтопровід і чи наважиться він перекрити його повністю

Президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар пояснив, що вони перекриття нафтопроводу під прикриттям "позапланового ремонту" це очевидне послання Європі.

Транзит нафти через Білорусь у напрямку Польщі тимчасово зупинено через ремонт на одній із гілок. Про це повідомили російські ЗМІ з посиланням на офіційного представника "Транснафти" Ігаря Дьоміна.

Зупинка обумовлена тим, що білоруське транзитне підприємство "Гомельтранснафта" розпочало ремонт на одній з ліній. Відновити транзит нафти планують за кілька днів.

Президент Центру глобалістики "Стратегія ХХІ" Михайло Гончар у коментарі Тижню пояснив, що перекриття нафтопроводу під прикриттям "позапланового ремонту"  це очевидне замасковане послання Європі, що "ми можемо не тільки газ вам перекрити".

"Хоч Лукашенка і висловлював таку погрозу раніше, він цього не зробив і не міг би зробити. Бо газотранспортна система повністю під контролем та управлінням Газпрому з 2011 року. Білорусь втратила суверенітет над своєю газопровідною системою ще 10 років тому. Тому якщо Лукашенко погрожує перекрити газ, то він би цього не міг здійснити і обійтися без санкцій "Газпрому", – каже Гончар.

Читати також: Формальність чи шанс зруйнувати плани Кремля? Німеччина призупинила сертифікацію "Північного потоку-2" та дозволила Україні дати свою оцінку

У випадку нафтопроводу "Дружба", то вона залишається в руках державного підприємства, яким оперує "Гомельтранснефть" і вони можуть його перекрити "як меседж", додає експерт. 

З Білорусі в цій гілці нафта здійснює свій рух в напрямку польського Плоцька і через територію Польщі до німецького міста Шведт. Катастрофи не трапиться, бо на нафтопереробних заводах завжди є двотижневий запас нафти в резервуарних парках. 

"Лукашенко звісно може призупинити постачання нафти на понад два тижні, але прикритися "тимчасовим ремонтом" не вийде. Треба буде зробити або зімітувати аварію. Так у 2006 році зробила Росія з цим же нафтопроводом "Дружба" тільки з відгалуженням, яке йде через Білорусь, але в напрямку Литви", – зазначає Гончар.

Експерт розповів, що в тому році Литва приватизувала свій єдиний нафтопереробний завод на користь польської компанії Orlen, а не на користь російської компанії. Це розлютило Кремль і "раптом" на території Росії в районі містечка Унеча трапилася аварія: розірвало нафтопровід, відбулося невелике витікання нафти. Цю гілку перекрили, поставили на ремонт і нібито проводили діагностику. Пізніше російська компанія "Трансмост" заявила, що нафтопровід не може більше перекачувати нафту, бо він старий і там знайдено кількасот дефектів і надалі постачання неможливе. Згодом нафтопровід запрацював, але лише постачаючи нафту на територію Білорусі. Для Литви цей напрямок не працює ось уже 15 років.

Читайте також: "Північний потік–2": політика чи бізнес-інтерес? 

"Тому відповідно, якщо захоче Лукашенко грати в таку гру, то він це може зробити, але які будуть наслідки. Він так може помститися полякам, як тоді росіяни помстилися литовцям, але нафтопроводом дружба постачається російська нафта і не тільки в Польшу, а й у Німеччину. Тому ігри такого масштабу завдадуть шкоди російський державній компанії "Роснефть".

Я думаю, що Лукашенко вирішив погратися короткочасними ремонтами, але створити таку проекцію: "дивіться я можу зробити і гірше". Звісно, цього він не зробить через санкції Росії, адже він є "цербером на короткому повідку Путіна".- додав Гончар.