Стали відомі перші переможці конкурсу Ілона Маска на технологію з уловлювання СО2

Стали відомі перші переможці конкурсу Ілона Маска на технологію з уловлювання СО2Стали відомі перші переможці конкурсу Ілона Маска на технологію з уловлювання СО2
фото Twitter Elon Musk


Глава Tesla Ілон Маск виділив $100 млн організації XPrize на проведення конкурсу на найкращу технологію видалення вуглекислого газу з океану та атмосфери. Змагання триватиме чотири роки, але перші 23 студентські команди вже здобули частину призових грошей. Серед переможців є кілька проектів, які вирішують паралельно із забрудненням повітря й інші проблеми довкілля, пише HighTech Plus з посиланням на New Atlas.


Наймасштабніший конкурс XPrize розпочався у лютому. За умовами, у найближчі півтора роки буде обрано 15 команд, кожна з яких отримає $1 млн на подальші розробки. Фіналісти повинні продемонструвати робоче рішення щодо виведення вуглекислого газу прямо з атмосфери або океану та подальшого зберігання СО2 протягом мінімум 100 років. Той, хто впорається із цим завданням до 2025 року, отримає $50 млн.


У рамках ширшого конкурсу було виділено $5 млн на призи для студентів. Свої докладні пропозиції подали 195 команд із 44 країн, з яких судді обрали 23. На продовження своїх досліджень 18 із них отримали по $250 000 та право взяти участь в основному конкурсі.


П’яти іншим командам видали по $100 000  на розробку, випробування та підтвердження працездатності описаних ними технологій.


Команда Skyrenu Technologies з Канади сподівається використати систему прямого видалення СО2 для вирішення двох проблем одразу. Реактори виводять вуглекислий газ із повітря, яке потім перетворюється на карбонатну породу для зручності зберігання. Розробники планують встановлювати ці реактори в гірничодобувних комплексах для мінімізації транспортування виведеного СО2 на захоронення. Система працює на відновлюваній енергії.


Австралійська Blue Symbiosis вирішила скористатися властивостями водоростей поглинати СО2. Студенти пропонують переобладнати нафтогазові вежі на морські ферми. Платформи стануть стовбуром, а водорості гілками цього дерева. Частину рослин можна буде пустити на виробництво будматеріалів, наприклад жароміцної цегли.


Нова система електрохімічної регенерації команди E-quester з Канади вловлює СО2 з атмосфери, заощаджуючи при цьому на 16% більше електроенергії, ніж аналогічні технології на ринку.


Автори проекту Acid Project із США підійшли до завдання з боку так званого «зеленого гідроксиду», низьковуглецевої форми лугу, що виготовляється з відходів гірничодобувної промисловості, води та електрики. Якщо додати його до води океану, він видалить СО2 і знизить кислотність.


Інша команда із США, Carbon Down Under, розробляє систему зрідження рослинних відходів сільського господарства. Рідку біомасу вони планують упорскувати в підземні порожнечі. Там підземні мікроби поглинуть розчин і запобігають попаданню СО2 в атмосферу. Випробування технології у лабораторії вже відбулося.


Наприкінці жовтня стартував Всеросійський конкурс молодих технологічних підприємців, який організується за підтримки Фонду «Сколково». Він спрямований на підтримку інноваційних ідей студентів та розвиток молоді у сфері технологічного підприємництва.


Нагадаємо, ісландський стартап перетворюєвуглекислий газ на каміння.