США назвали «небезпечною поведінкою» випробування Росією протисупутникової ракети на орбіті


Росія провела випробування протисупутникової ракети прямого перехоплення (DA-ASAT), яка уразила радянський супутник «Космос-1408» та створила поле уламків на низькій навколоземній орбіті. Про це в понеділок, 15 листопада, заявило американське командування Космічними силами (USSPACECOM), яке входить до складу ВПС США, передає Deutsche Welle.


«Росія продемонструвала навмисну зневагу до безпеки, стабільності та довгострокової стійкості космічного простору для всіх країн», – заявив глава Космічного командування США Джеймс Дікінсон.


«Сміття, утворене російською DA-ASAT, ще довгі роки становитиме загрозу для космічної діяльності, наражаючи на ризик супутники і космічні місії, а також змушуючи проводити більше маневрів щодо запобігання зіткненням», – підкреслив генерал.


За даними Космічного командування США, в результаті випробування утворилося понад 1500 уламків орбітального сміття, що надалі може призвести до виникнення ще сотень тисяч дрібніших фрагментів.


За початковою оцінкою USSPACECOM, уламки залишаться на орбіті «протягом багатьох років, а можливо, і десятиліть», становлячи значний ризик для екіпажу Міжнародної космічної станції та інших пілотованих космічних польотів, а також для цілого ряду супутників.


«Випробування Росією протисупутникової зброї прямого наведення ясно показують, що РФ продовжує розробляти системи протикосмічної зброї, які підривають стратегічну стабільність і загрожують усім країнам», – наголосили в USSPACECOM.


Глава прес-служби Держдепартаменту Нед Прайс заявив, що «небезпечна та безвідповідальна поведінка Росії ставить під загрозу довгострокову стійкість космічного простору і ясно показує, що заяви Росії про протидію озброєнню космосу нещирі та лицемірні».


Прайс додав, що США працюватимуть із союзниками над відповіддю.


Пентагон також провів брифінг для журналістів. «Ми уважно стежимо за тим, який потенціал Росія хоче розвивати і яким чином він може загрожувати не тільки нашим інтересам національної безпеки, а й безпеці інших космічних держав», – сказав журналістам прес-секретар Пентагону. Джон Кірбі.


Члени екіпажу МКС були змушені сховатися у своїх сегментах – кораблях «Союз» та Crew Dragon.


Про те, що РФ випробовує зброю, здатну знищити супутники, які знаходяться на низькій навколоземній орбіті, у Космічному командуванні ВПС США говорили ще у квітні 2020 року.