Суперечка ЄС і Польщі про судову систему: Європейський суд оштрафував державу на 1 млн євро на день

1

Про це повідомляє Цензор.НЕТ із посиланням на BBC.

Зазначається, що найвища судова інстанція Євросоюзу таким чином погодилася з пропозицією Європейської комісії: ініціативу штрафувати Польщу за невиконання торішнього рішення Європейського суду про припинення роботи Дисциплінарної палати Верховного суду Єврокомісія передала до Європейського суду у вересні.

Польський уряд очікувано обурився рішенням суду в Люксембурзі. "Шлях покарань та шантажу щодо нашої країни – це неправильний шлях. Це не та модель, у рамках якої має діяти Європейський союз – союз незалежних держав", – написав прессекретар уряду Петро Мюллер.

Польська влада доводить, що і за європейськими законами формування та робота юридичної системи країни – це її внутрішня справа. ЄС відповідає, що питання – у розподілі влади та незалежності судів, а за дотриманням цих принципів на користь всього ЄС мають стежити його центральні органи.

Дискусія про реформу Верховного суду, суддівську Дисциплінарну палату та її залежність від правлячої партії – це частина тривалої суперечки Польщі з Брюсселем та іншими країнами ЄС про те, чи мають закони ЄС ставитися вище за національні закони країн союзу, чи навпаки.

Професор європейського права з лондонського Університету Мідлсекса Лорант Пеш нагадує, що це вже третій щоденний штраф, який отримала Польща від Європейського суду. Перші два, у 100 тисяч та 500 тисяч євро, були призначені за небажання виконати рішення Європейського суду про вирубку лісу в заповідній Біловезькій пущі та закриття шахти на кордоні з Чехією.

Але найбільші фінансові втрати загрожують Польщі за іншою лінією цього ж сюжету: Єврокомісія фактично заморозила перерахування Польщі десятків мільярдів євро із загальноєвропейського фонду боротьби з наслідками пандемії.

Нагадаємо, Конституційний суд Польщі 7 жовтня виніс вердикт про пріоритет польського законодавства перед законодавством Євросоюзу, вважаючи окремі положення законодавства ЄС такими, що суперечать основному закону країни. Це рішення розпалює конфлікт між Єврокомісією та Варшавою у контексті реформи польської судової системи.

Уряд Польщі вже кілька років займається реформою судової системи. Опозиція звинувачує його у чиненні тиску на суддів та наступі на незалежність судової системи.

Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн заявила, що стурбована рішенням Конституційного суду Польщі і розпорядилася вивчити ситуацію "ретельно та швидко". Президент Європарламенту Девід Сассолі зазначив, що ЄС не може дозволити одній із країн-членів порушувати фундаментальні закони та угоди.

Президентка Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен заявила, что обеспокоена решением Конституционного суда Польши и распорядилась исследовать ситуацию "тщательно и быстро". Президент Европарламента Дэвид Сассоли отметил, что ЕС не может позволить одной из стран-членов нарушать фундаментальные законы и соглашения.