Антиринкові і антиреформаторські заходи уряду штовхають енергетичний сектор на край прірви, – ексглава ДПС Верланов

1

Про це пише у своїй статті "Ризики Газпрому ростуть на тлі безсилля України" на Seeking Alpha голова Державної податкової служби (2019-2020) і заступник міністра фінансів (2018-2019) Сергій Верланов.

Він зазначає, що на сьогодні українські підземні газосховища заповнені на 58% (в минулому році – на 90%). Однак, на думку Верланова, у випадку України ця проблема мало пов'язана з "Газпромом"".

"Це результат політичного втручання українського уряду в роботу успішної національної компанії, що ставить під загрозу енергетичну безпеку країни і послаблює здатність України протистояти тиску "Газпрому"", – зазначає автор.

Він нагадує, що 28 квітня уряд призначив головою правління "Нафтогазу" замість Андрія Коболєва в. о. міністра енергетики Юрія Вітренка. Як наслідок, Україна порушила обіцянку дотримуватися принципів корпоративного управління.

"Такі дії підірвали довіру між "Нафтогазом" і міжнародним фінансовим співтовариством, змусивши компанію скасувати випуск євробондів. Обмеження доступу до міжнародних ринків капіталу серйозно відбилося на здатності компанії імпортувати європейський газ. Тому імпорт Україною газу впав на 84% в річному вимірі до 2,4 мільярда кубометрів в січні-вересні, що прямо вплинуло на низькі запаси газу напередодні сезону високого попиту", – пише Верланов.

З огляду на те, що в минулому місяці з "Нафтогазу" пішли всі західні управлінці, а уряд взяв компанію під свій повний контроль, ексглава ДПС вважає, що не варто сподіватися на те, що найближчим часом "Нафтогаз" знову зможе залучати кошти на міжнародних ринках.

Більш того, він застерігає, що обіцянка уряду продавати газ домогосподарствам за незначну частку ринкової ціни до 30 квітня 2022 роки тільки збільшить фінансовий тиск на "Нафтогаз".

"Якщо погодні умови цієї зими будуть сприятливими, Україна матиме 6-7 млрд кубометрів запасів газу (критичний рівень) до кінця квітня 2022 року. Для поповнення запасів України повинна була імпортувати 12 млрд кубометрів газу в проміжку між травнем і жовтнем 2022 року, що в п'ять разів більше, ніж в цьому році. Вартість такого кроку захмарна. З огляду на спустошення запасів газу і неможливість "Нафтогазу" залучати кошти, а також фактичне закриття "Газпромом" більшості маршрутів для імпорту Україною газу, ґрунт для ідеального шторму підготовлена", – резюмує автор.

Нагадаємо, голова правління НАК "Нафтогаз України" (2014-2021) Андрій Коболєв вважає, що Путін свідомо обмежує обсяги газу, які Росія продає в Європу. Тому, на його думку, коли взимку Україна захоче купити у європейців газ, його може просто не бути.