НБУ: зростання грошової маси сповільнилося до 11,9% у річному вимірі

За даними НБУ, грошовий агрегат М3 (грошова маса) у вересні 2021 року збільшився на 1,4%, а з початку року – на 4,2% до 1,93 трлн грн.

На кінець вересня грошова маса в річному вимірі (тобто порівняно з показником на кінець вересня 2020 року) зросла на 11,9% (на кінець серпня цей показник був 13,6% р/р, на кінець липня – 15,6% р/р, на кінець червня – 18,9%, на кінець травня – 19,9%).

Згідно з липневим прогнозом, Нацбанк очікує зростання грошової маси в 2021 році на 13,8% (квітневий прогноз був 16,7%), у 2022 році – на 10,9%, у 2023 році – на 11,5%.

У 2020 році грошова маса зросла на 28,6%.

Про згортання Нацбанком антикризових монетарних заходів – тут, про причини підвищення облікової ставки – тут.

Залежно від зниження ступеня ліквідності, фінансові активи групують у різні грошові агрегати – М0, М1, М2 та М3. Грошовий агрегат М0 включає готівкові кошти в обігу поза депозитними корпораціями. Грошовий агрегат М1 – грошовий агрегат М0 та переказні депозити в національній валюті. Грошовий агрегат М2 – грошовий агрегат М1 і переказні депозити в іноземній валюті та інші депозити. Грошовий агрегат М3 (грошова маса) – агрегат М2 та цінні папери (крім акцій).

Грошова база (Г.б.; monetary base) – сукупність зобов’язань НБУ в національній валюті, що забезпечують зростання грошових агрегатів і кредитування економіки. Г.б. є показником бази фінансування та основою для формування грошових агрегатів, а не самим грошовим агрегатом. Г.б. включає готівкові кошти, випущені в обіг НБУ, і переказні депозити в національній валюті в НБУ. До готівкових коштів в обігу належать банкноти та монети, емітовані Національним банком України, за винятком банкнот і монет у сховищах Нацбанку, касах і банкоматах установ Національного банку України. До переказ­них депозитів належать зобов’язання НБУ за коштами на кореспондентських рахунках, коштами обов’язкових резервів та іншими коштами на вимогу інших депозитних корпорацій, а також коштами на рахунках інших фінансових корпорацій, нефінансових корпорацій та домашніх господарств (працівників Національного бан­ку) у національній валюті в НБУ.