«Абсолютно всі люди хочуть змін і мучаться питанням: чому в України не виходить?» – глава Центру конституційної демократії Університету Індіани

За словами експерта, для створення нової Конституції, безумовно, потрібна політична і громадська воля. В інтерв’ю для ZN.UA глава Центру конституційної демократії Університету Індіани (США) Девід Вільямс пояснив, куди потрібно докласти зусиль, щоб створити нову Конституцію, яка дозволить збалансувати владу в країні.

«Для мене дуже рано давати поради українцям. В Україні я – тільки вдруге. 22 роки я працюю в М’янмі (колишній Бірмі) і, сподіваюся, стільки ж пропрацюю в Україні. Мені потрібен час, щоб розібратися, як тут працює політика, що відбувається з владними повноваженнями, як люди отримують і віддають владу та інше. Зустрічі, які у мене вже відбулися, свідчать про те, що абсолютно всі люди хочуть змін і мучаться питанням: чому в України не виходить? Будь то суддя КСУ, мер міста, народний депутат або студент».

«Куди потрібно докласти зусиль важеля, коли потрібно підняти щось дуже масивне?, – задається питанням Вільямс. – Визначити точку прикладання важеля заздалегідь складно, але коли виходить розрахувати її правильно, це може закласти послідовність необоротних подій і змін. Насправді все це може здаватися наївним і романтичним, але це не так».

Однак, Вільямс заявив, що якщо ми самі не придумаємо, як викликати і реалізувати системні зміни, якщо будемо продовжувати вірити, що наступний президент вже точно нас врятує і проведе необхідні реформи, то це якраз і буде наївно і романтично.

«Водночас не варто навішувати на суспільство будь-які ярлики. З людьми потрібно працювати і відкривати їм те, що знаєте і розумієте ви. Навіть якщо з року в рік вони роблять помилки і вибирають не тих і не за те. Людям потрібно пояснювати, чому не виходить і запропонувати варіант системної відповіді їх проблеми, які їх непокоять», – додав експерт.

За словами Вільямса, щоб запустити процес створення нової Конституції, безумовно, потрібна політична воля. Для того, щоб виникла, наприклад, конституційна асамблея, яка запустить широку і всеосяжну конституційну реформу.

«Як запустити конституційний процес – я знаю, але в частині політичної волі – тільки ваша відповідальність. Людям потрібно ставити питання не про те, яка Конституція вам потрібна, а про те, що їх не влаштовує в повсякденному житті. Уже, виходячи з цього, може народитися новий суспільний договір – Конституція. Безумовно, займатися цим повинні еліти. При цьому я маю на увазі не олігархів або топбюрократів, а, скоріше, як раз згадану вами Мерітократична еліту. Місія інтелектуалів – йти до людей, а ні в якому разі не замикатися у вежі зі слонової кістки власної значущості і зарозумілості», – додав глава Центру конституційної демократії Університету Індіани.

За словами Вільямса, така ініціатива навряд чи повинна виходити від центральної влади, які підкорять конституційний процес під свій інтерес. Можливо, сформулювати потрібне питання і внести його до порядку денного зможе місцева влада, громадянське суспільство, ВНЗ і навіть церкви.

З главою Центру конституційної демократії Університету Індіани поспілкувалася редактор відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова.

Нагадаємо, Девід Уїльямс вважає, що Україні потрібна парламентська система держуправління і нова Конституція. Головною загрозою принципом поділу влади і української демократії він назвав інститут президентства.