Бронежилетів узагалі не було на озброєнні, а бійців возили на шкільних автобусах – Порошенко про забезпечення ЗСУ у 2014-му (Відео)

Порошенко

Він нагадав, як спецпризначенці проводили свої операції на інкасаторських броньованих машинах, які передавали банки

На початку війни на Донбасі українська армія була катастрофічно не забезпечена. Військових в зону АТО везли на шкільних автобусах, не було бронежилетів, а каски часів Другої світової ні від чого не захищали. Про це нагадав п’ятий президент України Петро Порошенко в етері програми “Таємниці війни” на “5 каналі”.

“Одним із наших перших завдань було забезпечити бронежилетами. Я дуже дякую волонтерам, бо кожен завозив, кого може машинами, бо солдатів на фронт завозили шкільними автобусами, мало хто уявляє зараз, що це таке. Що ЗСУ забезпечувалися вантажівками де-факто конфіскованими або мобілізованими в народного господарства”, – розповів Порошенко.

Він нагадав, як спецпризначенці проводили свої операції на інкасаторських броньованих машинах, які передавали банки.

“Ще під час передвиборчої кампанії у тодішньому Кіровограді я приїхав у третій полк спецпризначенців і запитав, чим допомогти, що дати в першу чергу? І мені відповіли: розгрузки дайте! У нас розгрузки (розвантажувальний жилет – ред.), бронежилети взагалі не стояли на озброєнні. За 23 роки існування української армії бронежилети були лише у спецчастинах у кількості кілька сотень, а каску зразка 43-го року пробивало все, вона ні від чого не захищала”, – наголосив п’ятий президент. 

Крім того, Порошенко додав: “мобілізований воїн, снайпер, отримував 600 грн у місяць грошового забезпечення. Наприкінці 2014-го року був виданий наказ, якщо є бойове завдання і зафіксовано прізвище, воїн мав отримувати 1000 гривень. Додатково ми підвищили рівень грошового забезпечення і не залежно від участі в бою, якщо ти перебуваєш у першій лінії, отримуєш близько 10-12 тис. грн, плюс 10 тисяч доплати, плюс за фах. Де-факто виходили на 1000 грн в день”.

Він зауважив, що, на жаль, за останні 2,5 роки грошове забезпечення для українських військовослужбовців не збільшувалось, і доплати за перебування в зоні бойових дій не збільшуються. На сьогодні є 2 мільярди гривень заборгованості – це виплати грошового забезпечення, це компенсація за винаймання житла.

“Я дуже пишаюся, що у 2017-2018 роках українське військо визнавалося серед 10 найкращих армій Європи. Ми маємо унікальний бойовий досвід. Я пишаюся і тішуся, коли американські, британські, німецькі партнери і з інших країн НАТО приїжджають вчитися в українських військових, як бити ворога”, – підкреслив Порошенко.