У Китаї вартість сонячної енергії зрівнялася в ціні з енергією вугілля


Китайські дослідники опублікували аналіз вітчизняної енергетики, в якому вказано, що сонячна енергія досягла важливого рівня розвитку – стала конкурувати на рівних за ціною з вугіллям. Також зі звіту випливає, що електрика, яка виробляється тільки сонячними панелями і накопичується станціями зберігання енергії (без урахування офшорної вітроенергетики), до 2050 року забезпечить половину енергопотреб Китаю, пише HighTech Plus з посиланням на Ars Technica.


Як і інші країни світу, в останнє десятиліття Китай переживає зниження цін на сонячну енергію. Тільки з 2011 по 2018 вона стала дешевшj. на 63%. Поряд з цим суттєво зросла кількість сонячних станцій у країні – зараз приблизно третина глобальних сонячних потужностей розташована в КНР.


Китай перевершив США за цим показником в 2013 році, а Німеччину – в 2015. Потужність діючих сонячних ферм становить понад 250 ГВт, пише видання.


І якщо згадати, що КНР планує досягти нульової емісії до 2060 року, ця тенденція не зміниться.


Однак прогноз не суцільно в рожевих тонах. Більшість громадян КНР живе на південному сході, однак найкращі умови для генерації енергії сонця – на північному заході. Енергомережа Китаю не пристосована для передачі такої кількості електроенергії на великі відстані. Тому вироблення сонячних ферм на північному заході часто доводиться обмежувати.


Для того щоб отримати більш чітку картину, дослідники побудували модель, яка бере до уваги більшість факторів, що впливають на продуктивність сонячних станцій. У ній враховані зміни в технології, економіці, ресурсах і енергомережі в період з 2020 по 2060 роки. Для оцінки потенціалу різних регіонів країни були використані супутникові знімки і дані про землекористування.


У результаті модель розрахувала «технічний потенціал» – обсяг сонячної енергії, яку можна отримати, якщо всі доступні місця будуть задіяні повністю. На 2020 рік технічний потенціал Китаю склав 100 ПВт/год або в 13 разів більше потреб країни. До 2060 цей показник має зрости до майже 150 ПВт/год.


Модель показала, що в 2020 році в більшості регіонів країни ціна на сонячну енергію дорівнює ціні на вугільну. Близько 80% потенційних потужностей досягне цінового паритету в 2022 році, а для всієї території Китаю ціни зрівняються до кінця цього десятиліття.


До 2030 року ціни на сонячну енергію в КНР, за прогнозами, знизяться до $13 за МВт/год, а до 2060 – до $3 /МВт/год.


У звіті Глобальної ради з вітроенергетики Китай третій рік поспіль займає перше місце по введенню в дію вітрогенераторів. Потужності країни зросли за рік більш ніж на 3 ГВт. За Китаєм йдуть Нідерланди з 1,5 ГВт потужності, а на третьому місці – Бельгія, яка встановила вітряки на 706 МВт.