На сході України посівна під загрозою через блокування митницею партії добрив


На сході Україна фермери можуть недоотримати врожай через те, що їм не вистачає рідких комплексних добрив. Про це розповів Роман Ковальський, директор ТОВ «Агрофірма Нібас», під час прес-конференції «Українська митниця незаконно блокує сировину для виробництва добрив», передає agravery.com.


Два роки тому «Агрофірма Нібас» першими в Україні за допомогою ТзОВ «Трікса» побудували мінізавод з виробництва рідких комплексних добрив. Зараз господарство обробляє 8000 га землі.


«Ми знаходимося на сході Дніпропетровської області, а це зона ризикованого землеробства, де не вистачає опадів. Завдяки внесенню при посівах певної кількості стартових добрив, які не забирають на себе певну кількість вологи, вони сприяють розвитку культури», – коментує Ковальський.


Побудувавши завод, компанія запустила виробництво рідких комплексних добрив та виробила близько 3000 тонн добрив, які уже випробували місцеві фермери. Цієї весни продано тисячу тонн цієї рідини, яку використали на 50 000 га землі при посівах.


«Можу сказати, що фермери отримали вражаючі результати. Тому до нас почали звертатися й інші аграрії», – підкреслює директор ТОВ «Агрофірма Нібас».


 «Я вкладаю гроші, беру кредити, хочу створити товар з доданою власністю, заключаю договори з фермерськими господарствами на поставку добрив і, що відбувається? Я цього зробити не можу. Адже у мене стоїть завод, немає сировини для виробництва рідких комплексних добрив. Ми втрачаємо кошти», – наголошує підприємець.


Крім того, ТОВ «Агрофірма Нібас» планувало продавати аграріям добрива, які весною допомогли б отримати врожай. Зараз, через блокування митницею моноамонію фосфату усі залишилися без прибутку.


Загалом через блокування митницею моноамонію фосфату Україна втратили 8 млн гривень.


Зазначається, що майже місяць український виробник рідких комплексних добрив ТзОВ «Трікса» не може розмитнити партію сировини для виробництва добрив.


«Моноамоній фосфат використовується як сировина для виробництва НПК. Зазначу, що це є чистий хімічний продукт багатогалузевого призначення. Згідно з законом дерегуляції в агропромисловому комплексі, НПК є у переліку добрив які можуть вироблятися та продаватися без додаткової реєстрації», – розповідає Віктор Фаркаш, співзасновник ТзОВ «Трікса».


За його словами, станом на сьогодні не можна провести митне оформлення великої партії товару, яка стоїть в Одесі. Митні органи намагаються класифікувати цю сировину як готове мінеральне добриво.


«Українські виробники не розуміють логіки митників. Адже ТзОВ «Трікса» з 2018 року поставляє цю сировину з Китаю і до цього часу жодних проблем з її ідентифікацією не виникало», – коментує Фаркаш.


Між тим, як повідомлялося, зростання цін на електроенергію в Європі вдарило по виробниках добрив.