Істина дорожча за кар’єру: що відомо про звільнення Бурби з військової служби через свідчення щодо “вагнергейту” – сюжет (Відео)

Василь Бурба

Зрив спецоперації із затримання вагнерівців

Зі служби звільнили ще одного учасника спецоперації із затримання “вагнерівців”

Колишній начальник головного управління розвідки Василь Бурба, який є головним свідком у розслідуванні справи про злив так званої справи “вагнерівців”, довів, що істина дорожча за кар’єру. Бурба підтвердив інтернет-виданню “Цензор.нет”, що ще у вересні написав заяву на звільнення з армії. Зробив це через тиск міністра оборони Тарана, який вимагав від розвідника підкоритися його наказу та відмовитися свідчити на парламентській слідчій комісії. Це черговий скандал і свідчення того, який потужний пресинг застосовується з боку керівників держави на тих, хто брав участь у розробці спецоперації з метою уникнення відповідальності за очевидну державну зраду. Протоколів допитів Бурби – псевдослідча комісія, яка складається виключно зі “Слуг народу”, досі не надала на ознайомлення навіть самому Бурбі. А ще тепер стає зрозумілим, чому знову активізувалися розмови про відставку міністра оборони Тарана, і що на його посаду сватають депутатку від “слуг” Ірину Верещук. Але це не означає, що розслідування спустять на гальмах. Подробиці дізнавалася журналістка “5 каналу”.

Більше не на військовій службі. Своє звільнення ексначальник головного управління розвідки Василь Бурба підтвердив виданню “Цензор.нет”. Резонансну новину у Facebook повідомив його головний редактор Юрій Бутусов. Пише, рапорт на звільнення Василь Бурба подав ще у вересні, і причиною нібито став “вагнергейт”. За словами Юрія Бутусова, перед тим, як свідчити тимчасовій слідчій комісії, колишнього чільника розвідки на килим викликав міністр оборони і вимагав відмовитися свідчити.

“Наказав не повідомляти під протокол народним депутатам про те, що спецоперація із затримання російських терористів була санкціонована 1 липня 2020 самим Тараном, і тому не потребувала взагалі жодних нарад в Офісі президента. Також Таран вимагав приховати причетність Зеленського і Єрмака до скасування спецоперації”, – написав Бутусов у соціальній мережі.

Але той не послухався. І за даними “Цензор.нет”, аби не виконувати наказу міністра одразу ж написав рапорт про звільнення. І згодом дав свідчення ТСК про зірвану спецоперацію, якою свого часу на посаді опікувався. Журналістам тоді не сказав ані слова. Зі служби не звільняв – заяву про відставку Бурби спростовує міністр оборони. Офіційно заявляє – наказу не підписував.

“Це чергова брехня з боку Бутусова, саме тому я не хочу коментувати цю брехню. Він не був звільнений, я не підписував наказу про його звільнення”, – сказав міністр оборони Андрій Таран.

А ще додає: інформація про зустріч із Василем Бурбою перед засіданням ТСК щодо “вагнерівців” – чергова дезінформація проти Міноборони. Але чи була ця розмова – від міністра ні підтвердження, ні спростування.

“Спекуляцій багато, особливо від такої одіозної особи як Юрій Бутусов. Придумок у нього багато, фантазія в нього дуже чудова, якщо б навіть була розмова з кимось вдвох, то звідки про це міг дізнатися Бутусов? Мій досвід служби в розвідці навчив мене ніколи не коментувати питання, які стосуються спецслужб”, – додав міністр оборони Андрій Таран.

Відповідь журналіста не забарилася. Юрій Бутусов каже, неправду говорить саме Андрій Таран. Журналіст укотре наголошує: саме міністр санкціонував спецоперацію торік у липні. Нині ж, зауважує, цього факту чільник оборонного відомства не спростовує.

“Якщо пан Таран не робив, то так треба і сказати журналістам. Це просто міністр – брехун. Він чомусь не запропонував журналістам звернутися безпосередньо до пана Бурби, якщо він його не звільнив. Пан Бурба – це його підлеглий, він може йому дати наказ і сказати: пане Бурба, негайно дайте коментаря”, – наголосив головний редактор інтернет-видання “Цензор.нет” Юрій Бутусов.

Але коментар Василя Бурби до вечора так і не з’явився. З’ясувати обставини справи з перших вуст не вдалося – на зв’язок не виходить. За ексголовного розвідника заступилися народні депутати від опозиції, які й наполягли на його свідченнях тимчасовій слідчій комісії.

“Це звільнення головного свідка, не просто особу, яка безпосередньо причетна, а особу яка мала пряме відношення до планування та реалізації операції по затриманню і точно знає відповіді на питання про те, щоб операцію відтермінували, перенесли а фактично відмінили і зірвали”, – акцентував увагу народний депутат від “Європейської солідарності” Михайло Забродський.

Надвечір стало відомо, що напередодні 12 жовтня зі служби звільнили ще одного учасника спецоперації із затримання “вагнерівців” – Руслана Баранецького. Донедавна заступника голови СБУ. Про це пише той самий Юрій Бутусов.

“Звільнені обидва керівники, які відповідали за затримання російських терористів-вагнерівців. Я думаю, що навряд чи це збіг. Думаю, це цілеспрямоване рішення керівництва держави, яке таким чином намагалося показати своє невдоволення”, – підсумував головний редактор видання “Цензор.нет”.

Водночас справа про те, чи була держзрада в Офісі президента, припадає порохом у генпрокуратурі, переконані в опозиції. Кажуть, розслідування не просувається. Чому? Прийшли запитати в Генпрокурорки, але зустріч не відбулася.

“Так чи була зрада? Що відбулося в Офісі президента? Відповідей ніяких немає. ТСК не відповідає на ці питання, правоохоронні органи мовчать і не відповідають. Тому я підтримую цю заяву аби правоохоронні органи почали щось робити”, – наголосив народний депутат від фракції “Голос” Роман Костенко.

А поки вони мовчать, з’ясувати, що ж сталося влітку торік, кілька місяців намагається тимчасова слідча комісія. Допит Василя Бурби став фактично останнім у цій справі, але офіційного звіту роботи комісії досі не оприлюднили.

Ірина Сисак, Мирослав Солонар та Людмила Павленко, “5 канал”

Читайте також: Спецоперація із затримання “вагнерівців” була зірвана після дзвінка Єрмака президенту Білорусі Лукашенку – Рябошапка