Спровокована Росією газова криза вдарила по Молдові

Комісія з надзвичайних ситуацій Республіки Молдова запровадила режим підвищеної готовності у газовому секторі. Країна готується до переговорів з Україною.

Про це повідомляє видання Point.

«Ми оголошуємо НС, аби бути готовими до будь-якого сценарію. Стан готовності означає, що установи можуть приймати конкретні заходи для захисту громадян», – заявив міністр інфраструктури і регіонального розвитку Андрея Спину.

За словами посадовця, уряд країни, на тлі газової кризи, планує розробити систему компенсації для громадян. Також він зауважив, що сьогодні країна продовжує переговори щодо забезпечення газом.

Прем’єр-міністр країни Наталія Гаврилиця заявила, що планує попросити Комісію з надзвичайних ситуацій перевірити резерви природного газу компаній сектора й проінспектувати можливості.

«Крім того, ми обговоримо, якою мірою ми можемо збільшити компенсації й допомогу в холодний період року, щоб бути готовими компенсувати можливе підвищення тарифів», – заявила Гаврилиця.

Зокрема, прем’єр додала, що уряд сьогодні готує альтернативні сценарії, які включать імпорти газу з інших джерел з використанням існуючих міжмережевих з’єднань з Україною та Румунією.

«Водночас, ми готуємо альтернативні сценарії, які будуть включати імпорт природного газу з інших джерел з використанням існуючих міжмережевих з’єднань з Україною і Румунією», – додала прем’єр.

Сьогодні, як відзначила Гаврилиця, Молдова веде переговори з «Газпромом», однак російська газовидобувна і газорозподільна монополія має дещо інші вимоги й очікування, коли країна планує продовжити контракт на тих умовах, що існували й раніше.

Нагадаємо, у вересні на європейській енергетичній біржі стрімко почав дорожчати газ. 6 жовтня вартість палива вперше в історії сягнула $1924 за тисячу кубометрів.

Низка держав ЄС закликали Європейську комісію ухвалити рішення, аби знизити удар по економіці від стрімкого зростання цін на газ. Також країни хочуть, аби Єврокомісія провела розслідування щодо причин стрімкого подорожчання газу.

ЄС готується створити стратегічні запаси газу на фоні рекордних цін на «блакитне» паливо.

Віце-прем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина заявила, що Кремль «грається» з цінами на газ, аби змусити Європу піти на поступки в питаннях енергетичної безпеки.

Газову кризу посилив і той факт, що 4 жовтня росіяни зупинили постачання блакитного палива через Україну в напрямку Угорщини після підписаного між Будапештом і «Газпромом» контракту про транспортування газу через обхідний газопровід «Турецький потік».

6 жовтня президент РФ Владімір Путін заявив, що Росії невигідно перекачувати газ через українську ГТС. Він назвав послугу транспортування занадто дорогою для РФ.

Водночас, Росія готова збільшити транзит газу через Україну, але для цього є низка «умов».

загрузка…