Черговий рекорд іпотеки: тенденції на ринку іпотечного кредитування

Станом на 11 жовтня 2021 року уповноваженими банками з виконання Державної програми «Доступна іпотека 7%» підписано 929 кредитних договорів як на первинному, так і вторинному ринках.

Про це йдеться в черговому повідомленні Мінфіну. Загалом до уповноважених банків надійшло 1317 заявок, йдеться у повідомленні.

У підсумку серпня банки вчергове побили рекорд обсягів іпотечного кредитування, йдеться у повідомленні Нацбанку. Банки повідомили, що в серпні 2021 року укладено 944 договорів іпотечного кредитування на загальну суму 830,1 млн грн, що стало найкращим результатом за обсягом нової іпотеки.

Ми вирішили висвітлити розвиток іпотечного кредитування в Україні в розрізі ринків та програм.

Рекорд обсягів іпотечного кредитування

Українські банки повідомили, що в серпні поточного року видали 944 іпотечні кредити. Загальна сума виданих кредитів становить 830,1 млн грн.

Про це повідомляє Нацбанк. За обсягом нової іпотеки результат серпня став найкращим упродовж періоду, охопленого опитуванням (із грудня 2018 року), йдеться у повідомленні.

Відповідне зростання обсягів кредитування передусім відбулося завдяки збільшенню середньої суми договору: за місяць – на десяту частину (до 879.3 тис. грн). Водночас у нових видачах зросла вага столичного житла, де середня сума договору суттєво перевищує середні показники кредитування у  регіонах.

Рисунок 1 – Ключові показники іпотеки у серпні

Джерело: НБУ.

Упродовж восьми місяців 2021 року банками було видано 6.6 тисяч іпотечних кредитів.  Загальна сума іпотечного кредитування за січень-серпень поточного року становить понад 5.2 млрд грн.

У порівнянні з торішніми показниками аналогічного періоду, варто зазначити, обсяги нового іпотечного кредитування зросли у 2.2 раза за кількістю договорів та майже втричі у грошовому вимірі.

Про це свідчать результати чергового опитування банків про обсяги наданих населенню іпотечних кредитів. Щомісячні результати опитування банків – це самооцінка банками власних іпотечних портфелів. Тому вони можуть не збігатися з офіційною статистикою, зазначають в Нацбанку.

Головним сегментом ринку іпотеки залишаються кредити на купівлю житла на вторинному ринку нерухомості. У серпні 2021 року частка кредитування на вторинному ринку вкотре перевищила 90% від усіх наданих іпотечних кредитів як за кількістю договорів, так у грошовому еквіваленті.

Варто зазначити, ринок іпотечного кредитування залишається концентрованим. Нових 89% угод уклали п’ять найактивніших банків.

Середньозважена ефективна ставка іпотечного кредиту в серпні становила 15,9% на первинному ринку. На вторинному середньозважена ефективна ставка становила 13,6%. З початку 2021 року ставки знизилися відповідно на 1,0 в. п. та на 0,4 в. п.

Іпотечне кредитування в рамках програми «Доступна іпотека 7%»

Станом на 11 жовтня 2021 року уповноваженими банками з виконання Державної програми «Доступна іпотека 7%» підписано 929 кредитних договорів на загальну суму 799,83 млн грн як на первинному (24,1%), так і вторинному (відповідно – 75,81%) ринках.

Рисунок 2 – Розвиток програми «Доступна іпотека» станом на 11.10.2021

Джерело: Мінфін.

Загалом у програмі «Доступна іпотека 7%» беруть участь 17 уповноважених банків. Загалом до уповноважених банків надійшло 1317 заявок на участь у програмі на загальну суму 1143,9 млн грн. З загального обсягу за ринками переважає вторинний ринок. Станом на 11 жовтня розподіл був наступним:  первинний ринок становить – 23,6%, вторинний ринок – 76,4%.

До Програми долучилися 23 регіони, у тому числі м. Київ. Згідно з поданими громадянами заявками на отримання кредитів, найактивнішими регіонами у минулому тижні були:  м. Київ (33,2 %); Київська обл. (30,8 %); Харківська обл. (6,4 %); Львівська обл. (6,1 %); Рівненська обл. (4,0 %); інші (19,5%).

Рисунок 3 – Розвиток програми «Доступна іпотека» у розрізі регіонів та уповноважених банків

Джерело: Мінфін.

Приріст іпотечного кредитування в рамках програми проти даних початку минулого тижня становить: +3% – кількості кредитів та +3% – суми кредитів; +2% – кількості заявок та +2% – суми заявок.

В підсумку варто зазначити, окрім розширення кредитування, банки, які  долучилися до держпрограми, здійснюють удосконалення процедур іпотечного кредитування згідно з умовами Програми, розробляють інформаційні матеріали для потенційних позичальників, проводять навчання персоналу тощо.

загрузка…