Кругова економіка для малого та середнього бізнесу

Кругова економіка для малого та середнього бізнесуКругова економіка для малого та середнього бізнесу

Фото: facebook.com/ebrdbasukraine


Чому модель «роби-використовуй-переробляй» витісняє модель «бери-роби-викидай» розповіли експерти та представники брендів MHP, Goodwine та Pastiralla на онлайн-конференції «Кругова економіка: можливості й переваги для малих, середніх та великих компаній», що відбулася за підтримки ЄБРР та уряду США.

55% з понад 50 мільярдів тонн парникових викидів генерує щороку неефективна енергетична система, а 45% – лінійна економіка, що характеризується переспоживанням, хибними підходами до виробництва товарів та браком системного мислення. Цим викидам можна запобігти, якщо вчасно перейти з лінійної економіки на кругову, з нульовим рівнем відходів.


Поза тим, за результатами дослідження ЄБРР з оцінки бізнес-середовища України лише 9% підприємців турбує вплив їхнього бізнесу на довкілля та екологію. Про це повідомила керівник напряму підтримки та розвитку МСБ в Україні ЄБРР Катерина Рігг. Вона наголосила, що підтримка та розвиток зеленої економіки є одним із пріоритетів діяльності ЄБРР, тож організація проводить для малого та середнього бізнесу освітні заходи, які мають на меті не лише підвищити екологічну свідомість та ресурсоефективність, але й скоротити витрати бізнесу в довгостроковій перспективі.


Учасник конференції – мережа хімчисток Pastiralla, яка поставила за мету подовження життєвого циклу речей, поділилася досвідом із впровадження  зелених рішень. «Ми розробили біорозкладні плечики з переробленого картону і замінили ними пластикові. Наразі інвестували в розробку інноваційних плічок з міцелію і конопель (100% органіка). Повністю прибрали використання паперу, квитанцію надсилаємо в зручний чат – таким чином, перехід на використання цифрових рішень скоротив наші витрати на 155 тис грн на рік. Окрім цього запровадили у компанії культуру сортування сміття та 70% віддаємо на переробку. На виробництві встановили систему рециркуляції води, яка дозволяє споживати замість 18 кубометрів на день – 6 куб. м.», –   розповіла Наталія Грушевська, засновниця компанії Pastiralla.


Бренд GoodWine презентував досвід кав’ярні Yellow Place, яка є круговим проєктом. ів, який представила З огляду на те, що стати одразу ж 100%-во сталим бізнесом може бути фінансово обтяжливим, Yellow Place почали з маленьких кроків. «Ми сортуємо сміття, відмовилися від паперових стаканчиків, трубочок, адже 99,75% з них не підлягають переробці. Важливою складовою зеленої політики кав’ярні є також екопросвітництво у соцмережах: у своїх дописах ми розвінчуємо міфи та даємо поради, як бути екосвідомим у повсякденному житті», –   прокоментувала Надія Савенкова, засновниця Yellow Place, керівниця відділу ЗЕД ТОВ Бюро Вин Good Wine.


Директорка зі зв’язків з інвесторами компанії МХП Анастасія Соботюк поділилася практичним досвідом своєї компанії у становленні культури ведення  зеленого бізнесу у харчовій промисловості: «Світ змінюється, і разом з цим потребують змін компаній, які поважають споживачів. Той, хто сьогодні розуміє, що кругова економіка – це не тренд, а реальні дії, прямує на крок вперед, встановлює нові правила і розвиває культуру ведення бізнесу», – наголосила вона.


ЄБРР розповів про власну підтримку проєктів, які спрямовані на енергоефективність та екологічний менеджмент – підвищення ефективності використання енергії, води, паливних ресурсів, скорочення відходів тощо. Наразі, такі зелені проєкти складають близько 10% усіх консалтингових проєктів, реалізованих за підтримки ЄБРР та донорів у напрямі розвитку малого та середнього бізнесу.


Так, Вальдорфська школа «Ступені» в м. Одеса отримала фінансування від ЄС у рамках ініціативи EU4Business на проведення енергетичної інспекції, подавши заявку в ЄБРР. Їм було модернізовано будівлю та системи опалення. Це дало школі 500 тис. грн економії щороку на технічному обслуговуванні будівлі; країні – зменшення споживання електроенергії; світу – зниження викидів та збереження клімату.

Участь в онлайн-конференції «Кругова економіка: можливості й переваги для малих, середніх та великих компаній» взяли близько 150 представників компаній. Захід відбувся за підтримки США в рамках Фонду сприяння малому бізнесу ЄБРР (інші донори: Італія, Корея, Люксембург, Норвегія, Швейцарія, Швеція, Японія, та ТайваньБізнес – Фонд Технічного Співробітництва ЄБРР, та США).

Нагадаємо, ЄБРР є провідним інституційним інвестором в Україні. За останні два роки Банк виділив 2 млрд євро для економіки країни. ЄБРР фінансує інфраструктуру, енергоефективність та енергетичну безпеку, сільськогосподарські та промислові проєкти, а також невеликі компанії. Також надає індивідуальні бізнес-поради невеликим підприємствам, щоб покращити їхню продуктивність та стимулювати розвиток.