Чи потрібно приймати антибіотики при COVID-19: роз’яснення МОЗ

Міністерство охорони здоров’я заявило, що COVID-19 має вірусне походження, тому лікувати його антибіотиками недоцільно, адже антибіотики не діють на віруси, а лише на бактерії.

«Призначати антибіотики при коронавірусній хворобі COVID-19 може виключно лікар за наявності супутньої бактеріальної інфекції. Вірусна інфекція не лікується антибіотиками. Прийом антибактеріальних препаратів без призначення фахівця може заподіяти шкоду вашому здоров’ю», – йдеться у повідомленні.

Зазначається, що  теж не варто “профілактично” приймати антибіотики з тієї ж самої причини: вони не лікують коронавірус.

В МОЗ наголошують, що  рішення про застосування антибіотиків може ухвалити виключно лікар, в залежності від тяжкості перебігу хвороби, ступеня ураженості внутрішніх органів і, головне, наявності показань для їхнього застосування. 

Однак лікар не робить таких призначень на власний розсуд.

Лікування відбувається згідно зі Стандартом надання медичної допомоги «Коронавірусна інфекція», який постійно актуалізується з урахуванням оновлених рекомендацій ВООЗ, СDC, ЕCDC.

Згідно з протоколом “Надання медичної допомоги для лікування коронавірусної хвороби (COVID-19)”лікування дорослих пацієнтів, можуть визначатися наступні ступені тяжкості хвороби: 

  • легкий ступінь тяжкості (відсутність утруднень дихання);
  • підтверджений COVID-19: середній ступінь тяжкості;
  • підтверджений COVID-19: тяжкий перебіг захворювання;
  • підтверджений COVID-19: критичний перебіг захворювання.

Лікування при легкому ступені, коли  пацієнт лікується амбулаторно, передбачає повноцінне харчування, достатню кількість рідини, симптоматичне лікування із застосуванням жарознижуючих засобів (парацетамол, ібупрофен тощо) при лихоманці та болю. І жодних антибіотиків.

При середньому ступені тяжкості антибактеріальні засоби також  протипоказані, вони можуть призначатися виключно за наявності лабораторно підтвердженої супутньої бактеріальної інфекції або при обґрунтованій підозрі на неї.

При тяжкому та критичному стані використання антибіотиків розглядається також за умови приєднання бактеріальної флори.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, стійкість людей до протимікробних препаратів (антибіотиків)входить в десятку найбільш серйозних загроз здоров’ю у світі. 

Про наслідки неконтрольованого призначення і споживання антибіотиків, а також що і як з цим слід робити, читайте у статті Алли Котляр  “Обережно, антибіотик!

Дивіться спецтему: Карантин в Україні
Подорожувати потягами можна буде лише із сертифікатом вакцинації чи негативним тестом на COVID-19 Такі правила почнуть діяти з 21 жовтня.

В Україні на найбільших залізничних вокзалах розгорнуть лабораторії для експрес-тестування на COVID-19 Без тесту чи довідки про вакцинацію буде заборонено подорожувати потягом.

В Україні ще чотири області можуть потрапити у «червону» зону карантину – KSE Найкритичніша ситуація з COVID-19 у Сумській області.

У Києві коронавірусні лікарні заповнені майже на 50%: ситуація продовжує погіршуватися Понад 95% пацієнтів – нещеплені.

В НАН прогнозують рекордні цифри по захворюваності COVID в Україні Спад статистики можливий тільки на вихідних днях.