У крові космонавтів знайшли ознаки пошкодження мозку

Вчені з Мюнхенського університету Людвіга-Максиміліана за підтримки колег з Гетеборзького університету і російського Інституту медико-біологічних проблем вивчили зразки крові космонавтів, які були взяті у них до і після польоту на Міжнародну космічну станцію. Дослідники знайшли в цих зразках ознаки пошкодження клітин мозку, повідомляє Naked science.

Вчені спостерігали за п’ятьма російськими космонавтами з 2016 по 2020 рік. В середньому, вони провели на орбіті не більше 169 днів. За 20 діб до відправлення на МКС, а також через день, тиждень і 21-25 днів після повернення на Землю у космонавтів брали кров на аналіз. Дослідники прагнули виміряти п’ять біомаркерів: тонкий поліпептидний нейрофіламент (NEFL), гліальний фібрилярний кислий протеїн, тау-білок і два бета-амілоїди.

Після тривалого перебування в мозку у чоловіків були значно підвищені концентрації нейрофіламенту, гліального фібрилярного кислого протеїну і бета-амілоїду Aβ40. Перший з них забезпечує структурну підтримку довгих відростків нейронів і регулює діаметр аксона, що впливає на швидкість провідності нерва. Другий виступає головним структурним білком астроцитів центральної нервової системи і вважається біомаркером астрогліальної патології при неврологічних захворюваннях. Третій схильний до формування токсичних бляшок в мозку, а подібні скупчення β-амілоїдного пептиду – біологічна ознака і фактор розвитку деменції і хвороби Альцгеймера.

На думку дослідників, коли космонавти знаходилися на орбіті, в їхньому мозку стався зсув рідини, що могло вплинути на гематоенцефалічний бар’єр між центральною нервовою і кровоносною системами.

«Якщо ми зможемо з’ясувати, що викликає порушення, виявлені нами біомаркери допоможуть зрозуміти, як найкраще вирішити проблему», – заявив провідний автор дослідження Хенрік Зеттерберг.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше вчені з Медичного центру Джорджтауна заявили про те, що після 50 років деякі функції мозку можуть почати поліпшуватися. Серед них, наприклад, обробка інформації та концентрація.