Бутусов каже, що ексначальника ГУР Бурбу звільнили через свідчення у справі “вагнерівців”

Журналіст Юрій Бутусов заявляє, що колишнього начальника Головного управління розвідки Міноборони Василя Бурбу звільнили з військової служби через те, що він дав свідчення Тимчасовій слідчій комісії ВР щодо справи про провал із захопленням “вагнерівців”. Про це Бутусов написав на свої сторінці в Фейсбук. 

“За даними джерел Цензор.НЕТ, рапорт на звільнення Бурба подав 14 вересня. Перед засіданням Тимчасової слідчої комісії Верховної Ради з розслідування Вагнергейту Бурба був викликаний на зустріч з міністром оборони Андрієм Тараном. Таран, за словами джерела, наказав Бурба як військовослужбовцю відмовитися від дачі показів Тимчасовій слідчій комісії. Наказав не повідомляти під протокол народним депутатам про те, що спецоперація із затримання російських терористів була санкціонована 1 липня 2020 року самим Тараном, і тому не вимагала взагалі жодних нарад в Офісі Президента. Наказав не повідомляти, як відбувалося засідання в кабінеті Верховного Головнокомандувача Володимира Зеленського щодо скасування спецоперації, а також про те, що на нараду Зеленський допустив осіб, що не мають стосунку до абсолютно секретних операцій військової розвідки, – главу Офісу Президента Андрія Єрмака, заступника голови Офісу Президента Романа Машовця, секретарку президента Марію Левченко, а також близько пов’язаного з РФ начальника комітету з розвідки Руслана Демченка, – пише журналіст. – Таким чином були створені передумови до витоку інформації про спецоперацію. Також Таран вимагав приховати причетність Зеленського і Єрмака до скасування спецоперації”. 

Бурба, за даними Бутусова, одразу ж написав рапорт, а після цього відмовився виконувати накази міністра оборони. Згодом він відправився на засідання ТСК, де давав свідчення. Робив він це неодноразово. 

“За даними джерел Цензор.НЕТ, протокол показань Бурби досі не оформлений і з ним не ознайомлені ні члени слідчої комісії, ні сам Бурба”, – акцентував журналіст. 

Журналіст-розслідувач Христо Грозєв стверджував, що зрив спецоперації стався після наради високопоставлених держслужбовців в кабінеті Зеленського. Однак голова ТСК Мар’яна Безугла стверджувала, що рішення приймалися “не на тому рівні”, тому президента й очільника його Офісу не запрошували.

Водночас Комісія вже кілька разів не може заслухати ексголову ГУР Міноборони Василя Бурбу. Він із самого початку був ініціатором привернення суспільної уваги до розслідування того, що і чому сталося з “вагнерівцями” у Білорусі.

9 вересня Тимчасова слідча комісія повідомила про завершення розслідування справи “вагнерівців”. Голова ТСК Мар’яна Безугла заявила, що санкціонованої спецоперації із затриманням найманців не було, а проводився “спеціальний розслідувальний захід” зі збирання інформації про бойовиків російсько-окупаційних військ.

Крім того, голова ТСК заперечила причетність до зриву спецоперації людей з оточення президента України Володимира Зеленського. Відповідаючи на запитання про те, чому в Комісії не свідчили Зеленський та голова ОПУ Андрій Єрмак, Безугла заявила, що “рішення приймалися не на тому рівні”.

За нашою інформацією, готувати спецоперацію допомагали спецслужби інших країн, зокрема, американські. На початку вересня американський канал CNN оприлюднив матеріал, в якому стверджувалося, що Центральне розвідувальне управління США допомагало Україні організувати операцію. У Вашингтоні кажуть, що американські спецслужби дійсно знали про підготовку операції, але не брали участі у ній.

У межах операції були ідентифіковані і знайдені російські бойовики, які воювали в Донбасі. Частина з них причетна до катастроф MH17, Іл-76 і Ан-26 на сході України. Літак зі 33-ма “вагнерівцями” на борту, планували під слушним приводом посадити в Україні і затримати найманців. Але через “злив” операції, бойовики були затримані КДБ Білорусі і видані Росії.

Докладніше читайте у статті Володимира Кравченка “Чим загрожують Україні одкровення Зеленського щодо “вагнерівців”: все гірше, ніж ми думали” та “Як Зеленський про «вагнерівців» із Лукашенком говорив” у ZN.UA.