ВР хоче змінити трудове законодавство, щоб спростити

Рада 21 вересня прийняла в першому читанні законопроект № 5388. Тим самим в країні продовжує змінюватися трудове законодавство. Проект закону має пройти ще кілька етапів до вступу в дію, але вже можна виділити основні положення, з якими можуть зіткнуться роботодавці, пише НВ.

  • Строковий трудовий договір. Законопроект пропонує докладніше врегулювати питання укладення строкових трудових договорів і встановлює максимальну тривалість строкового договору в 5 років. Передбачена можливість укладати терміновий договір для заміщення тимчасово відсутнього працівника і неодноразово переукладати строковий трудовий договір без ризику визнання його продовженим на невизначений термін.
  • Менше обов’язкових кадрових документів. Роботодавець може, але не зобов’язаний, затверджувати правила внутрішнього трудового розпорядку, графіки змінності та графіки відпусток, врегулювавши їх в письмових трудових договорах з працівниками.
  • Можливість встановлювати додаткові умови трудових відносин. Законопроект дає можливість установки в трудовому або колективному договорі додаткових випадків, коли можливе залучення працівників до надурочних робіт і роботи у вихідні.
  • Більше не потрібно буде отримувати дозвіл профспілки на звільнення працівників, які є членами профспілки (крім працівників, обраних до профспілкових органів), залучення працівників до надурочних робіт і роботи у вихідні, а також перенесення щорічної відпустки з ініціативи роботодавця.
  • Нові підстави для повної матеріальної відповідальності – сторони при укладенні трудового договору або в подальшому зможуть самостійно визначати перелік робіт, при яких буде застосовуватися повна матеріальна відповідальність.

Як писало ZN.UA, на початку лютого на позачерговому засіданні Кабінет міністрів України схвалив і 9-го вже зареєстрував законопроект №5054 «Про внесення змін до Кодексу законів про працю України щодо визначення поняття трудових відносин і ознак їх наявності», підготовлений в гірших традиціях – кулуарно, без консультацій з експертами та зацікавленими сторонами. А 24 лютого уряд схвалив ще один законопроект такий же спрямованості – про регулювання «нестандартних форм трудових відносин», простіше кажучи, фрілансерів. Про нову ініціативу поки відомо мало, втім, «регулювання фрілансерів» – це саме по собі оксюморон. Детальніше читайте в статті Володимира Дубровського – «Назад в прокрустове ложе».