Окупанти максимально обмежили пересування через єдиний постійно діючий КПВВ

Ватажок луганських бойовиків Леонід Пасічник підписав наказ, через який з вчорашнього дня перетин КПВВ “Станиця Луганська” фактично забороняється.

Окупаційна влада повідомляє, що робиться це в зв'язку з несприятливою епідеміологічною ситуацією, що склалася на території України, хоча статистика на окупованій території Луганщини показує набагато вищий рівень захворювання на COVID-19. Тільки за офіційними даними, щоденно фіксується від 200 до 300 випадків інфікування, понад 30 людей помирають внаслідок захворювання. Але епідеміологічна ситуація на окупованих територіях залишається мало контрольованою — рівень тестування населення дуже низький через дефіцит медичного обладнання та тестових систем. 

Таким чином, скасована норма, за якою мешканці окупованих територій могли виїжджати до вільної частини України раз на місяць, отримавши дозвіл у спеціальній комісії. Обмеження діятимуть принаймні місяць.  

З 10 жовтня на окуповану територію через КПВВ “Станиця Луганська” можуть повертатися люди, які мають там реєстрацію. Без реєстрації окупанти згодні пропускати виключно задля лікування, навчання, через необхідність стороннього догляду за близьким родичем або для поховання. Також обіцяють задовольняти прохання про проїзд “з метою отримання грошової допомоги російськомовним населенням України в рамках реалізації Гуманітарної програми по возз'єднанню народу Донбасу і підтримки російськомовного населення”. Хоча найбільший потік, зазвичай, відбувається у зворотньому напрямку- мешканці, які живуть під окупацією, їдуть до українських міст для отримання соціальних виплат та пенсій. 

Читайте також: Білий шум: Чи будуть об’єднувати “ДНР” та “ЛНР”

Право виїзду з окупованої території обумовлюється аналогічними причинами. За повідомленням від прикордонників, у неділю через КПВВ на окуповану територію в’їжджали кілька сотень людей, які поверталися за місцем постійного проживання. Жодної людини звідти окупанти не випустили. 

В соціальних мережах люди коментують цей наказ, вказуючи на те, що саме такої цинічної реакції вони очікували після так званого економічного возз'єднання “ЛНР” та “ДНР”. Мовляв, хтось розраховував на те, що після закриття  “митниці” та блок-постів мешканцям Донецької області можна буде нарешті швидко добиратися до єдиного чинного КПВВ, що знаходиться на Луганщині. Але тепер у всіх єдиний вихід – їздити на вільну частину України через Росію. “Мабуть, таким чином, COVID-19 не передається”, – сумно жартують дописувачі. 

Поступові обмеження пересування людей з окупації на вільну територію мають ще кілька причин. Серед яких — мінімізація будь-яких зв’язків між людьми по обидва боки від лінії фронту та посилення пропаганди з боку Росії. Наприклад, вільний доступ населення до ринку продовольчих товарів в прифронтових містах демонструватиме не дуже приємну для окупантів картину на тлі “картопляної кризи” на неконтрольованій території. Вже понад тиждень окупанти намагаються виправдати та стримати надвисокі ціни на картоплю, яку завозять з Росії. Навіть організовані ярмарки, на яких мали б продавати дешеву сезонну городину, неприємно вразили цьогоріч споживачів. Люди скаржаться, що продукція з Росії у кілька разів дорожча, ніж аналогічна, яку продають на вільній частині Донеччини та Луганщини.  

  “Через КПВВ “Станиця Луганська” проходять тисячі людей, які потрапляючи на нашу територію, бачать зміни. Вони обов’язково діляться цією інформацією: розповідають сусідам, родичам, роблять висновки. І потім, коли вони дивляться російське телебачення, ця інформація не сходиться з тим, що їм намагаються нав’язати, – пояснив Тижню голова ВЦА Луганщини Сергій Гайдай. – І я не дивуюся прагненню “влади” з того боку за будь-яку ціну, за будь-якого приводу, обмежити таке пересування. Бо людям, які на власні очі бачать ці зміни, складніше брехати так, як це роблять вже багато років з російських телевізійних каналів”.