Пішов з життя засновник ядерної програми Пакистану

10 жовтня у віці 85 років помер вчений фізик-ядерник Абдул Кадир Хан, якого називають батьком пакистанської атомної бомби. Він відомий як засновник і керівник пакистанської ядерної програми.

За інформацією каналу Ary News, Абдул Кадир Хан пішов з життя через наслідки перенесеної коронавірусної інфекції. В честь вченого у Пакистані проведуть пам’ятні заходи.

Хто такий Абдул Кадир Хан та який його внесок у ядерну програму Пакистану

Абдул Кадир Хан починав кар’єру у металургії. У  1960 році отримав диплом бакалавра Університету Карачі за фахом металознавство. У 1961 році Хан поїхав до Німеччини для вивчення металургії в технічному університеті і в 1967 році отримує диплом інженера-металурга, а в 1972 році стає доктором наук.

Після захисту дисертації почав працювати у фізичній лабораторії в Амстердамі, яка була підрядником компанії URENCO, спільно створеної Західною Німеччиною, Британією і Нідерландами для проведення секретних операцій зі збагачення урану.

У травні 1974 року Індія провела перші випробування ядерної зброї. Абдул Кадир Хан на той час займав відповідальну посаду в URENCO і мав досить високий рівень доступу.

Наприкінці 1975 року Хан повернувся до Пакистану із краденими ядерними секретами та приступив до створення ядерної бомби на основі збагаченого урану за наказом прем’єра Пакистану Зульфікара Алі Бхутто.Паралельно Комісія з атомної енергії Пакистану на чолі з Муніром Ахмадом Ханом вела розробки ядерної бомби на основі плутонію. Надалі обидві програми були об’єднані, і в результаті 28 травня 1998 року було випробувано пакистанську ядерну бомбу на основі збагаченого урану.

У 2004 році Абдул Кадир Хан  – творець єдиною в світі «ісламської бомби»  потрапив у скандал із таємною передачею ядерних технологій в треті країни. Він визнав провину в продажу ядерних матеріалів і обладнання та був поміщений під домашній арешт. Водночас учений постійно натякав, що торгівля ядерними матеріалами та обладнанням велася з відома керівництва Пакистану, в тому числі, президента Мушаррафа.

Як повідомлялось, вбивство провідного вченого іранської ядерної програми Мохсена Фахрізаде у листопаді 2020 року здійснив керований через супутник робот Моссаду зі штучним інтелектом. З 2007 року по 2012 рік ізраїльські агенти вбили п’ятьох іранських учених-ядерників і одного поранили.

Мохсен Фахрізаде загинув 27 листопада 2020 року в іранському місті Абсард. Вчений пересувався в броньованій машині, але був убитий, коли вийшов назовні, помилково прийнявши звуки пострілів за проблеми з двигуном. Людей-вбивць на місці не виявили – лише зброю, керовану автоматикою – можливо через супутник. Іранська влада поклала відповідальність за вбивство вченого на Ізраїль.

Британський міністр Домінік Рааб заявив, що стурбований ситуацією в зв’язку з вбивством вченого, який займався ядерною програмою країни.

Відомо, що спочатку стався вибух, після чого його автомобіль розстріляли з кулемета. Він і його кілька охоронців померли в лікарні. Іранська сторона стверджує, що зброєю управляли дистанційно.

загрузка…