КСУ перевірить судову реформу через звернення Верховного суду – як це вплине на реформування судів (Відео)

Активісти вимагають прискорити судову реформу

За два тижні Верховний Суд осиротіє. Валентина Данішевська, яка нині його очолює, закінчує каденцію та йде у відставку. Вчергове на посаду не хоче претендувати. Поки у Верховному суді триватиме ротація керівництва, судова реформа знову пригальмує. На своєму пленумі Верховний суд звернувся  до Конституційного Суду, робота якого також паралізована через конфлікт Офісу Президента з колишнім головою Тупицьким, і відправив  на перевірку норми закону щодо реформування судочинства. Чи вплине це звернення на  реформу і коли, врешті, Рада суддів запропонує своїх кандидатів до Етичної Ради, яка має займатися очищенням кадрів, – журналістка “5 каналу” Лідія Середюк знає.

Замість Феміди з терезами – елітні автомобілі, гроші та алкоголь. Громадські активісти вважають, що саме ці атрибути символізують нині українських судочинців. Під стінами Верховного суду демонструють плакат з альтернативними символами. 

“Це золоте Порше судді Майдану Аблова і найближчого поплічника Павла Вовка як символ взагалі всієї корумпованої системи і статків, які не можна пояснити, тому що, як і Порше, він не задекларований”, – пояснюють учасники акції.

Поки активісти пікетують під Верховним судом, в установі готуються до пленуму. Зібралися, бо Вища рада правосуддя попросила визнати норми судової реформи неконституційними. Мітингарі просять цього не робити, кажуть, це вб’є судову реформу, проведення якої вже і так затягнулося.

“Кожен, хто проголосує за звернення до Конституційного суду сьогодні, автоматично надягає на себе оцей знак і жодним чином не має і не може претендувати на причетність, щоб називати себе високим званням юриста”, – каже голова правління фундації DEJURE Михайло Жернаков..

“Від сьогоднішнього дня залежить, чи матимемо ми шанс на судову реформу”, – пояснив значущість голова правління “Центру протидії корупції” Віталій Шабунін. 

Матимемо, переконують у Верховному суді, і перевірка конституційності норм нібито на заваді судовІй реформі не стане.

“Якщо закон є конституційним, правильним, то чому такий спротив відправити його на перевірку належному органові – Конституційному суду? Ще жоден закон не зупинився в дії простою перевіркою на конституційність”, – заявив суддя касаційного адмінсуду у складі Верховного суду. 

Та згідні з цим не всі, мовляв, розглядати цю скаргу Верховний суд повноважень не має.

“Слухаємо і ходимо десь когось чогось просимо. Просимо змінити закон, який набрав чинності, повернути річку в інший бік, примусити законодавця ухвалити рішення, яке було б таким, щоб найбільше підходило комусь. Я буду голосувати проти прийняття цього проекту”, – заявив суддя касаційного цивільного суду у складі Верховного суду Олег Ткачук.

І таких, як з’ясувалося, меншість. Після голосування оголошують результати.

“За 129 голосів, проти – 15. Отже, рішення прийнято і давайте побажаємо Конституційному суду успіхів у розгляді нашого подання”, – оголосила голова ВСУ Валентина Данішевська.

Під сумнів Вища рада правосуддя поставила вісім положень Закону щодо реформування судової системи. А Верховний суд за її поданням на перевірку до Конституційного спрямував чотири. Зокрема, аби там з’ясували, чи повторна перевірка суддів на доброчесність дійсно необхідна, а також стосовно ролі членів Етичної ради.

“Щоб рівність на доброчесність та професійну етику члена Вищої ради правосуддя представники суддівської спільноти мали рівні права з представниками міжнародних експертів”, – пояснив секретар пленуму ВСУ Дмитро Луспеник. 

Адже в Етичній раді, яка має зайнятися очищенням Вищої ради правосуддя, вирішальна роль саме за міжнародними експертами. А це демотивує українських судочинців подавати свої кандидатури, кажуть у Раді суддів. Щоправда, претенденти три тижні тому були. Але Рада суддів тоді не підтримала жодного. 

Антикорупційні активісти заявляли про черговий саботаж судової реформи. 

У Верховному суді кажуть, Етична рада сформуватися має і перепон для судової реформи не буде. Тому до 21 жовтня Рада суддів має зібрати заявки усіх охочих і після співбесід таки делегувати своїх кандидатів.

“Плануємо провести співбесіди вже з кандидатами до Етичної ради без жодних зволікань, це буде 22-23 число”, – каже голова ради суддів Богдан Моніч. 

А до кінця місяця уже делегувати від себе трьох представників. Таку саму кількість міжнародні організації зі свого боку вже запропонували давно. Поки ж Етичну раду не сформують, то перевірка членів Вищої ради правосуддя неможлива. А це – частина судової реформи, на якій наполягають міжнародні партнери, а також Міжнародний валютний фонд.

Лідія Середюк, Іван Лємєхов, “5 канал”

Нагадаємо, раніше голова Венеційської комісії Джані Букіккіо закликав якомога швидше розблокувати створення Етичної ради.